Lista aktualności Lista aktualności

Powrót bąka na wolność

Jak informują Leśnicy z Brodów - uratowany z opresji bąk, po 17 dniach rehabilitacji powrócił nad Jezioro Brodzkie.

W lutową, mroźną noc, wygłodzony i osłabiony bąk schronił się przed zimnem w komórce na drewno u jednego z mieszkańca Brodów. Właściciel schronienia, przejęty losem rzadkiego ptaka, powiadomił Pawła Mrowińskiego - szefa Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, o swoim odkryciu. Liczył się czas. Leśnik zawiózł ptaka do Ośrodka Rehabilitacji dla Zwierząt Dziko Żyjących w Zielonej Górze (Stary Kisielin), gdzie doskonale wiedzą jak prawidłowo pomóc i zająć się takimi zwierzętami.    

Na szczęście po wstępnych oględzinach diagnoza była pozytywna:  "Ptak jest cały, bez złamań, tylko bardzo wychudzony"  oznajmili weterynarze z Lecznicy dla Zwierząt Barbara Hanusz. Bąk, jako duży ptak i przedstawiciel rodziny czaplowatych  ważył zaledwie 800 gram, zamiast 1200-1400 gram!

Po 17 dniach rehabilitacji, podczas których stosowano specjalistyczną dietę zwiększającą się z 10 do 30 rybek dziennie, ptak przytył 500 gram :). Widać, menu Ośrodka Rehabilitacji i doskonała opieka Państwa Gabrieli i Mariusza Rosik bardzo przypadły mu do gustu.

Przyszedł więc czas aby nasz bohater wrócił na wolność. Ornitolog Sławek Rubacha zaobrączkował bąka nadając mu unikalny kod alfanumeryczny, co pomoże nam śledzić jego losy w przyszłości. Jeżeli kiedyś znajdziemy ptaka z taką obrączką, koniecznie zgłośmy to do centrali obrączkowania. Można to zrobić telefonicznie : tel. +48 (58) 308-07-59 lub e-mailowo: ring@miiz.waw.pl. Za informację udzieloną o obrączkowanym ptaku centrala obrączkowania odeśle nam informacje na temat tego, kto, gdzie i kiedy naszego ptaka obrączkował. Niekiedy można otrzymać całą historię o ptaku, którego widzieliśmy.

Ptak został wypuszczony nad swoim Jeziorem Brodzkim. "Po wyjściu ze skrzynki, nie wahał się ani sekundy - machnął dwa razy skrzydłami i tyle go widzieliśmy... Wiemy, że to dorosły samiec. Zapewne wkrótce usłyszymy z nad jeziora jego charakterystyczne buczenie" - relacjonują leśnicy Ilona i Paweł Mrowińscy.

Filmik (pokaz slajdów) "Powrót bąka"  można obejrzeć na profilu FB Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich.

Średnia (0 Głosy)