Asset Publisher Asset Publisher

WIĘCEJ WODY DLA PRZYRODY

W dniu 14 września 2015r. do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze przybył z wizytą studyjną „Mała Retencja Nizinna w Lasach Państwowych" Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju  Waldemar Sługocki.

Wiceminister wyraził się pozytywnie o działaniach Lasów Państwowych w zakresie budowy obiektów małej retencji. Podkreślił dobry odbiór tego projektu przez Komisję Europejską, która popiera ideę projektu i jest pod wrażeniem jego rozmiaru (to w tej chwili jedyny tak duży projekt w zakresie małej retencji realizowany w Europie).

W spotkaniu uczestniczyli również Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Krystian Szczepański, Dyrektor Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych Piotr Adamski, Zastępca Dyrektora LZMiUW Augustyn Filipczak, Specjaliści RDOŚ w Gorzowie Wlkp Tomasz Schubert i Grzegorz Karcz, Dyrektor RDLP w Zielonej Górze Leszek Banach, Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej RDLP w Zielonej Górze Krzysztof Poczekaj.

W latach 2007-2014 Lasy Państwowe realizowały duży projekt pn. „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych"), dzięki któremu 177 nadleśnictw z całej Polski wybudowało 3500 obiektów retencjonujących ok. 40 mln m3 wody.

W jego wyniku na terenie 11 nadleśnictw RDLP w Zielonej Górze powstało łącznie 179 obiektów, których celem jest zatrzymanie odpływu wody ze zlewni leśnej.  Za pomocą budowy zbiorników, zastawek i progów piętrzących otrzymaliśmy efekt retencyjny w wysokości ponad 925 tys. m3 wody oraz efekt wzrostu bioróżnorodności, w postaci zwiększenia się liczby występujących – w granicach obszaru oddziaływania obiektów - gatunków flory i fauny związanych ze środowiskiem wodnym. Taka stabilizacja warunków wodnych jest nie do przecenienia dla środowiska przyrodniczego, w szczególności w okresie suszy, z jakim mamy do czynienia w bieżącym roku.

Podczas prezentacji terenowej w Nadleśnictwach Krosno i Torzym, uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z różnymi rodzajami obiektów jak groble, mnichy wodne, progi piętrzące, brody i kaskady, umożliwiające rybom wędrówkę w górę cieku.

 

Miłym zaskoczeniem była obserwacja rodziny łabędzi, które założyły gniazdo na jednym z obiektów. Dodatkowo uczestnicy mieli możliwość obejrzeć efekty działalności inżynierów wodnych wprost z natury, tj. bobrów, których żeremia znajdowały się w bliskim sąsiedztwie obiektów stworzonych przez człowieka.

Zachęcona osiągniętymi efektami RDLP w Zielonej Górze planuje w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 kontynuację realizacji zadań w przynajmniej porównywalnym zakresie.

Tekst: Dorota Bogdańska

Fot. D.Bogdańska, A.Niemiec

Durchschnitt (0 Stimmen)