Lista aktualności Lista aktualności

Akcja "Eko Choinka" jeszcze trwa

"Eko choinka" - zorganizowane wydarzenie, które wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród społeczeństwa jest dowodem na to, że wspólnie możemy więcej... dla lasu, dla ludzi!

Na zielonogórskim deptaku, w dniu 8 stycznia 2018 r., tuż obok kilkunastometrowego świerka zdobiącego przestrzeń rynku, zielonogórzanie uczestniczyli w Ekologicznej Akcji Poświątecznej "Eko Choinka".

Wydarzenie obejmowało lekcję plnerową, działania edukacyjne związane z recyklingiem drzewek świątecznych oraz niezwykle imponujący pokaz pracy drwala, w wykonaniu zielonogórskiego sportowca Arkadiusza Drozdka - Mistrza Polski Drwali.

(Fot. E. Fabiańczyk) 

Edukacja w plenerze to cenna lekcja, pod czas której Leszek Banach z RDLP w Zielonej Górze zapoznał uczniów z aspektami gospodarki leśnej i szczególnymi walorami drewna- super surowca!

"Miejmy nadzieję, że dzieki tej akcji będziemy pamiętać, że lasy to nasze wspólne dobro, o które powinniśmy dbać." - Leszek Banach, Dyrektor RDLP w Zielonej Górze

(Fot. E. Fabiańczyk) 

Dzięki Nadleśnictwu Zielona Góra, uczestnicy prelekcji pn. "Drewno Super Surowiec" mieli okazję zapoznać się z procesem rozdrabniania choinek, przyniesionych przez placówki edukacyjne oraz mieszkańców. Przedstawiciel Firmy Stelmet opowiedział jak powstaje cieszący się coraz większa popularnością pellet, którego  uczniowie mogli nie tylko zobaczyć, ale również pobrać, granulki pelletu do pokazania swojemu otoczeniu.

 

(fot. E.Fabiańczyk)

Pellet jest wysoko wydajnym paliwem odnawialnym, produkowanym z odpadów drzewnych, np. trocin i wiór. Spalanie granulek peletu przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliw kopalnianych i zagospodarowania odpadów. Zaletą tego paliwa jest również to, że  jego spalanie w kotłach generuje praktycznie zerową emisję dwutlenku wegla. Dla ciekawostki dodamy, że aby oczyścić powietrze z 3 ton CO2 powinniśmy wychodować 100 letniego buka, który pracował by na to całe swoje życie.

(fot. E.Fabiańczyk)

Placówki edukacyjne, które przyniosły „szkolne choinki” otrzymały od Nadleśnictwa Przytok niespodziankę w postaci sadzonki  m.in. świerka i  jałowca, w celu posadzenia ich na terenie szkoły. Miłym i równie zaskakującym akcentem, ze strony nagrodzonych przedstawicieli szkół uczestniczących w akcji, było zainteresowanie dotyczące pielęgnacji oraz preferowanych warunków glebowych otrzymanych drzewek.

(Fot. uczestnik akcji "Eko Choinka")

W trakcie wydarzenia, organizatorzy z ramienia Regionalej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze i Urzędu Miasta Zielona Góra oraz przedstawiciel firmy Stelmet S.A,  spotkali się ze sporym zainteresowaniem zielonogórzan samą tematyką spotkania i chętnie podejmowali rozmowy na tematy związane z ekologią.

„Takie wydarzenia nie tylko edukują, ale również budują świadomość społeczeństwa, że to jest nasze środowisko i jego kondycja zależy od nas samych.” - powiedziała napotkana spacerowiczka.

Mieszkanka Zielonej Góry, spotkana podczas ewentu, w krótkiej rozmowie potwierdziła celowość wydarzenia, konkretyzując pozytywne zachowania- bo przecież „dla chcącego nic trudnego." W rozmowie, chcąc się dowiedzieć czy doniesienie własnej choinki sprawiło kłopot zapytaliśmy:

Daleko Pani miała do nas, by przybyć na deptak z choinką?

- przyszłam z Lisowskiego-  odpowiedziała zielonogórzanka.

Warto było?

- „Oczywiście! Jestem proekologiczna i dla mnie to normalne. Zachęcam wszystkich”

 

Wydarzenie nie mogło by się odbyć bez współpracy, dlatego też dziękujemy Nadleśnictwu Nowa Sól, które przekazując kilkunastometrowego świerka, zdobiącego serce zielonogórskiego miasta, bezwiednie zapoczątkowało nowy projekt, inspirując nas do zoorganizowania „Eko Choinki”. Serdeczne podziękowania kierujemy dla przedstawicieli Urzędu Miasta Zielona Góra - za udaną współpracę, dla Arkadiusza Drozdka, dzięki któremu wydarzenie miało swój oryginalny charakter, dla firmy Stelmet S.A.- za lekcję plenerową i granulowane eksponaty dydaktyczne - bo nie każdy uczestnik wcześniej miał okazję zobaczyć końcowy efekt wykorzystania super surowca jakim jest drewno. Wyrazy wdzięczności kierujemy do Nadleśnictwa Zielona Góra i Nadleśnictwa Przytok, na których zielonogórskie społeczeństwo zawsze może liczyć.

Mieszkańcom, a w szczególności licznym grupom szkolnym oraz ich opiekunom dziękujemy za uczestnictwo, które dowodzi, że poprzez edukację wspólnie możemy sprostać wyzwaniu w dążeniu do działań na rzecz zrównoważonego środowiska. Nadesłane zdjecia ze szkół bedą stanowić dla nas motywację- za nie również dziękujemy. Świadomość społeczeństwa to pierwszy krok do osiągnięcia zmiany.

Zarówno uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 w Zielonej Górze jak i RDLP w Zielonej Górze zawsze mogą liczyć na wsparcie Harcerzy
(Fot. J.Banaszek)

"Eko Choinka to spotkanie, które ukazało zainteresowanie społeczeństwa, dowodząc jednocześnie, że nasze otoczenie chce dyskutować i czynnie współpracować - w kierunku dobrych zmian zachowań społecznych, a to wszystko dla przyrody.

Społeczność uczniowska z III Liceum Ogólnoklształcącego w Zielonej Górze przygotowała swoje drzewka poświąteczne do recycklinku mimo, że uczniowie osobiście nie mogli uczestniczyć w rozpoczęciu akcji ... ale wiedzą, że "Eko Choinka" trwa dłużej - od 9 do 31 stycznia 2018 r., na parkingu przy Palmiarni, przygotowany został kontener na choinki
(Fot. W. Grabowski)

Uczennice i uczniowie ze SP nr 14 w Zielonej Górze, entuzjaści przyrody! (na zdjeciu kl. I "c")
(Fot. uczestnik akcji "Eko Choinka")

Zasadne wydaje się  również stwierdzenie, że „Eko Choinka” to dobry kierunek i miejmy nadzieję, że w przyszłym roku uda się nam powtórzyć podobne działanie. Dlatego też, serdecznie zapraszamy do kontynuacji, po raz pierwszy zorganizowanej poświątecznej Ekologicznej Akcji Recyklingowej „Eko Choinka”. Drzewka świąteczne, słabnące już w swoim blasku, można przekazać do recyklingu do końca stycznia br, przynosząc je do kontenera, zlokalizowanego na parkingu przy Palmiarni.

Pamiętajmy, że drewno jest „super surowcem” więc warto doceniać jego walory, np. uczestnicząc i propagując działania proekologiczne – jako wdzięczność i szacunek dla przyrody. W związku z powyższym, zachęcamy do spaceru w kierunku Palmiarni – Zielona Góra nie jest dużym miastem, ale może dużo zrobić… zwłaszcza dla środowiska!

Społeczność uczniowską oraz pedagogów zachęcamy do zapoznania się z grą  i warsztatami  pt. "Super surowiec", autorstwa Ilony Mrowińskiej - liderki edukacji leśnej i doświadczonej nauczycielki biologii. Gra pogłębia wiedzę, m.in. na temat powszechnie wykorzystanych surowców i jednocześnie gwarantuje świetną zabawą. Wiecej informacji na temat  "Super Surowca" znajduje się na stronie http://www.supersurowiec.pl/, profilu społecznościowym Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich (link) lub oraz stronie Nadleśnictwa Lubsko (link).

Zainteresowanych zagadnieniem dotyczącym CO2  oraz innych tematów obejmujących przedsięwzięcia rozwojowe, zachęcamy do odwiedzenia strony, na której szerzej opisujemy projekty rozwojowe realizowane przez Państwowe Przedsiębiorstwo Leśne Lasy Państwowe: http://projekty-rozwojowe.lasy.gov.pl/

Więcej o "żywej choince od leśników", która zdobila serce Zielonej Góry i na temat akcji "Eko Choinka" znajduje się w na stronie RDLP (w aktualnościach).

Z leśnymi pozdrowieniami,

Darz Bór!

Średnia (0 Głosy)