Lista aktualności Lista aktualności

Las nadziei- mała Amazonia

Przyćmiona deszczowa aura pogodowa, uśmiech, współpraca i niezwykła energia- to wszystko dzięki Zielonogórskim Amazonkom!

W dniu 6 października br., z inicjatywy Zielonogórskiego Stowarzyszenia Amazonek, Nadleśnictwo Zielona Góra zorganizowało jesienne sadzenie lasu. Akcję, która została przeprowadzona w miesiącu międzynarodowej walki z rakiem, mieli przyjemność wspierać harcerze z Zielonogórskiego Obwodu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Na terenie Leśnictwa Wilkanowo, prawie czterdzieści osób czynnie uczestniczyło w wydarzeniu, sadząc ok. 5 tys. sadzonek kontenerowych sosny pospolitej. W obrębie RDLP w Zielonej Górze jest ok 2,5 % powierzchni, na których sadzi się tego typu sadzonki. Przygotowana powierzchnia, została specjalnie wybrana dla Pań z Zielonogórskiego Stowarzyszenia Amazonek, w celu uświetnienia wydarzenia jak również w celu przybliżenia nieczęsto stosowanej techniki sadzenia, związanej z m. in. zastosowaniem specjalistycznego sprzętu. Była to również okazja do zaznajomienia uczestników z danym rodzajem sadzonkek pochodzących ze Szkółki Leśnej w Rogozińcu (Nadleśnictwo Babimost), które są hodowane w kontrolowanych warunkach, przy wykorzystywaniu nowoczesnej technologii produkcji. Sadzonki kontenerowe, które są  umieszczane w kontenerach tworzących zblokowane doniczki tzw. cele, wykorzystuje się najczęsciej podczas prowadzenia jesiennych procesów lasotwórczych (odnowień i zalesień).

Na pamiątkę dnia, w którym powstał "Las nadziei- mała Amazonia", Nadleśnictwo Zielona Góra ufundowało okolicznościowy kamień, który nie tylko będzie obiektem rozpoznawczym rosnącego lasu sosnowego, ale również ułatwi uczestniczkom sadzenia i ich bliskim, w dotarciu do tego pamiętnego miejsca. Członkinie Zielonogórskiego Stowarzyszenia Amazonek już teraz zadeklarowały coroczne doglądanie rosnącej uprawy leśnej oraz chęć czynnego uczestnictwa w jej ocenie za pięć lat.

„Las nadziei- mała Amazonia” to nie tylko niezwykłe miejsce o powierzchni ok. pół hektara, ale również jest to wspomnienie, które zostanie zapisane w kronice naszych serc.

 

Średnia (0 Głosy)