Lista aktualności Lista aktualności

Zielonogórskie lasy witają harcerzy

Jak każdego roku, w ramach Harcerskiej Akcji Letniej, zuchy i harcerze z ZHR i ZHP uczestniczą w kilkunastu obozach, koloniach, i biwakach, stacjonując w lasach nadleśnictw: Babimost, Bytnica, Sława Śląska, Świebodzin i Wolsztyn.

W okresie wakacyjnym wiele osób lubi spędzać urlop blisko natury, w szczególności harcerze, którzy na miejsca swoich biwaków upodobali sobie lasy. Na terenie zielonogórskiej dyrekcji Lasów Państwowych, w tym okresie leśnicy oddają harcerzom we władanie prawie 40 hektarów lasu. Harcerze i harcerki obozują w lesie, pod namiotami. Jak sami twierdzą to wyjątkowy czas nawiązywania nowych znajomości, przełamywania własnych barier i życia blisko natury, z dala od zgiełku miast.

Początek lipca to tradycyjna „kwaterka”, czyli przygotowanie miejsca na obóz i budowa podstawowych obiektów, np. kuchni czy świetlicy. W kwaterce zwyczajowo bierze udział kadra oraz starsi harcerze. Kiedy przyjeżdża reszta harcerzy - rozpoczyna się tzw. „pionierka”, czyli prawdziwe obozowanie.

Harcerze budują obóz od podstaw, własnoręcznie i bez prądu. Zdarza się, że w tym zadaniu są wspierani przez rodziców. Biorąc pod uwagę wiek uczestników - najmłodsi druhowie to czasem 10 latki - to duże wyzwanie. Szpadel i młotek czasami jest w użyciu po raz pierwszy.

Jak harcerze współpracują z leśnikami?

Aby w okresie wakacyjnym móc zorganizować Harcerską Akcję Letnią w lesie, już zimą rozpoczynają się przygotowania do obozu. Wybór miejsca pod obozowisko nie jest przypadkowy. Wszystkim wiadomo, że jezioro to wspaniałe sąsiedztwo. To gwarancja ochłody w upalne dni i nie lada atrakcja, ale to warunki bezpieczeństwa są tutaj priorytetem. Obozowisko musi być miejscem bezpiecznym. Stare, często chore drzewa mogą łatwo złamać się podczas wichury. Dlatego też, przed przygotowaniem obozowiska, strażacy sprawdzają miejsce i ustalają wszystkie niezbędne szczegóły. Miejsce ewakuacji, w razie niebezpiecznych zdarzeń jak porywiste wiatry, czy burze musi być wyznaczone. Dbając o bezpieczeństwo druhów również należy dokonać odpowiedniego monitoringu drzew, na terenie danego obozowiska.  Drzewa, które mogą zagrażać uczestnikom wypoczynku muszą być wycięte, jeszcze przed przyjazdem młodzieży.

Kiedy jest już bezpiecznie, można rozpocząć budowę obozu. Dla harcerzy niezbędnym materiałem jest drewno.

Fot. Emilia Walków 

Żerdzie to materiał niezbędny do wykonania ogrodzenia obozowiska, a także do budowy małej architektury. Później, drewno potrzebne jest jeszcze na ognisko, gdzie przy świetle płomienia w bezpiecznym miejscu dopisuje dobry humor i…gitara!

 

Harcerska młodzież czuje potrzebę obcowania z naturą, rozumie las i jego specyfikę.  Wiemy, że dla harcerzy las jest domem. Znają podstawowe zasady bezpieczeństwa, szanują dobro przyrodnicze, nie śmiecą, nie hałasują i chętnie co roku do nas wracają.

Fot. Jeremi Kasprzak

Harcerze wiedzą jak właściwie korzystać z dobra natury, aktywnie spędzić w lesie nawet kilka tygodni i żyć w zgodzie z jego mieszkańcami. Rozwijanie kreatywności i kształtowanie zaradności życiowych to tylko cząstka celów wychowawczych obozów harcerskich. Jesteśmy pewni, że nasi mili goście w harcerskich mundurach, z pewnością w niedalekiej przyszłości skorzystają z akcji Zanocuj w lesie, wykorzystując doświadczenia Harcerskiej Akcji Letniej.

Do zobaczenia w lesie!

Czuwaj!

Średnia (0 Głosy)