Archiwum aktualności Archiwum aktualności

"POZNAJEMY PTAKI POLSKI (...)" #spotkanieNr4

Przed nami kolejne spotkanie pasjonatów ornitologii oraz sympatyków przyrody. Młodzi obserwatorzy, którzy od 4 miesięcy prowadzą obserwacje ptaków ponownie spotkają się na terenie Chynowa- północnej części Zielonej Góry.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze zaprasza uczestników projektu pn. "POZNAJEMY PTAKI POLSKI I ZASADY BIORÓŻNORODNOŚCI, SZANUJEMY DZIEŁO STWORZENIA" na spotkanie z leśnikami. Po raz kolejny, Grzegorz Patek (Nadleśnictwo Krzystkowice) i Ewelina Fabiańczyk (RDLP w Zielonej Górze), spotkają się z zielonogórską grupą dzieci i młodzieży, zakwalifikowaną do udziału w kilkuletnim działaniu edukacyjnym (szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie organizatora- link).

 

SPOTKANIE NR 4

Niedziela 23 września 2018 r. - godz. 1600-1930

Dane adresowe:

ul. Poznańska 15 (teren strzelnicy ZO PZŁ w Zielonej Górze)

65-137 Zielona Góra

PROGRAM

1. Sprawy organizacyjne:

- sprawdzanie obecności,

- odbiór od uczestników projektu indywidualnych formularzy obserwacyjnych,

- omówienie dotychczasowych obserwacji z uwzględnieniem aktywności w systemie elektronicznym projektu.

2. Poznaj i obserwuj ptaki:

- „pogadanki z animatorem” obejmujące konsultacje merytoryczne z Grzegorzem Patkiem
z Nadleśnictwa Krzystkowice (zapoznanie młodych obserwatorów z kolejnymi gatunkami ptaków,

- część terenowa, podczas której uczestnicy projektu, przy wsparciu leśników i chętnych rodziców, będą spacerowali po terenie lasu otaczającego strzelnicę ZO PZŁ, zapoznając się z okolicą i doskonaląc umiejętności obserwacji ptaków (należy pamiętać o wyposażeniu obserwatora oraz o wygodnym obuwia i odpowiedniej odzieży wierzchniej) oraz wykorzystają podstawy „leśnego survivalu” do przygotowania podwieczorka.

3. Podsumowanie spotkania:

- omówienie obserwacji zrealizowanych na terenie strzelnicy ZO PZŁ w Zielonej Górze (wiata rekreacyjna), konsultacje na temat dotychczas przeprowadzonych obserwacji, pogadanki dotyczące bioróżnorodności lokalnego środowiska przyrodniczego przy świetle ogniska (integracja zielonogórskiej grupy obserwatorów ptaków, indywidualne spostrzeżenia, wymiana doświadczeń, doskonalenie umiejętności wypowiedzi w aspekcie charakterystyki zaobserwowanych ptaków, wnioski ze spotkania) oraz rozmowy na temat ciekawych miejsc w Polsce, które pasjonat ornitologii powinien zobaczyć.

 

#spotkanieNr3

Wspominając sierpniowe spotkanie chcielibyśmy, aby jesienna pogoda sprzyjała jak najdłużej. W trakcie ostatnich obserwacji ponad 30-o osobowej grupy dzieci, młodzieży i rodziców mieliśmy okazję poznawać północne tereny Zielonej Góry. Na terenie strzelnicy zielonogórskiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego nie tylko obserwowaliśmy ptaki, ale również wykorzystywaliśmy sztukę przetrwania stosując podstawy leśnego surwiwalu.


Zielonogórscy "ptasiarze" prawie w komplecie podczas sierpniowego spotkania (fot. Włodzimierz Banach)


Każde nasze spotkania rozpoczynamy od poznawania różnych gatunków ptaków (fot. Ewelina Fabiańczyk)


Obserwacje ptaków bywają różne... i zdarza się, że w tak licznej grupie jest to trudne zadanie (fot. Ewelina Fabiańczyk)


Zabawy na świeżym powietrzu, w lesie ... to m.in. rozwijanie umiejętności orientacji w terenie i prosta szkoła życia.

Postanowiliśmy również przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji „ZABIERZ 5 Z LASU”, która polega na zebraniu min. 5 śmieci, nie tylko z lasu, ale również z otoczenia, w którym się znajdujemy w danym momencie, następnie zrobienia fotografii „znalezisk” i opublikowania zdjęć w mediach społecznościowych wraz z oznaczeniem #zabierz5zlasu. Każdy z nas wie, że prościej jest wynieść pustą butelkę z lasu niż wnieść ją pełną. Zachęcamy do przyłączenia się do tego prostego, ale jakże satysfakcjonującego przedsięwzięcia społecznego, a tym samym do propagowania zasad „leśnego savoir-vivre”.