„Wald für Menschen czyli Las dla Ludzi"

30 września 2011r. Nadleśnictwo Wymiarki zorganizowało seminarium pod hasłem „Las dla ludzi” . Wśród uczestników byli przedstawiciele miejscowych samorządów, nauczyciele, właściciele zakładów usług leśnych oraz leśnicy z Polski i Niemiec z Forstbezirk Oberlausitz (Saksonia). Spotkanie miało na celu zaprezentowanie Nadleśnictwa Wymiarki z okazji Międzynarodowego Roku Lasów.

Nadleśnictwo Wymiarki to jedno z 20. RDLP w Zielonej Górze. Zachodnia granica tego Nadleśnictwa stanowi jednocześnie granicę Polski z Niemcami. To właśnie tutaj rozkwita transgraniczna współpraca leśników.

30 września 2011r. Nadleśnictwo Wymiarki zorganizowało seminarium pod hasłem „Las dla ludzi" . Wśród uczestników byli przedstawiciele miejscowych samorządów, nauczyciele, właściciele zakładów usług leśnych oraz leśnicy z Forstbezirk Oberlausitz (Leśny Obwód Górne Łużyce)- Niemcy (Saksonia).
 
Spotkanie miało na celu zaprezentowanie Nadleśnictwa Wymiarki z okazji Międzynarodowego Roku Lasów. W programie znalazło się zwiedzanie nie tylko obiektów leśnych. Bogata historia pogranicza to obiekty kultury materialnej jak kościół w Lutynce z krzyżami pokutnymi z 1418 roku 
 
 
 

czy Wieża Głodowa w Przewozie.

 
 
Osobliwością tego Nadleśnictwa jest sosna dwunożna. Drzewo to stało się już symbolem współpracy leśników polskich i niemieckich.
 
 
To właśnie tutaj, w Wymiarkach powstało Centrum Spotkań Leśników Polskich i Niemieckich, które przygotowane zostało w wyremontowanej siedzibie nadleśnictwa. Inwestycja ta współfinansowana została ze środków Programu Operacyjnego Współpraca Transgraniczna Polska - Saksonia 2007 – 2013.
 
 
 
Prawie dwa lata temu, 5 listopada 2009 roku Nadleśniczy Nadleśnictwa Wymiarki Pan Edward Koszałka i Pan Holm Karrass szef Forstbezirk Oberlausitz podpisali umowę partnerską na realizację projektu „Utworzenie centrum spotkań leśników Polskich i Niemieckich w Wymiarkach".
 
 
Uczestnicy seminarium mieli okazję jako pierwsi zapoznać się z wystawą przygotowaną w Centrum. Ekspozycja prezentuje historię współpracy leśników
i ciekawe losy budynku Nadleśnictwa Wymiarki.
 
 
 
 
 
 
Na 14 października br. zaplanowano tutaj konferencję inaugurującą działalność Centrum.
 
 

Fot.Janusz Zawada