Historia z "Napoleonem " w tle...

6 listopada 2012roku na skarpie nadodrzańskiej niedaleko Zaboru na terenie Nadleśnictwa Przytok posadzony został potomek najgrubszego w Polsce dębu "Napoleon". Sadzonkę wyhodowano metodą wegetatywną w arboretum w Stradomi ( Nadleśnictwo Syców) ze zrzezów pobranych ze spalonego w listopadzie 2010 roku Napoleona. Uroczystość sadzenia była jednym z punktów programu cyklicznej konferencji PTL „Lasy zielonogórskie na przestrzeni wieków” zorganizowanej tym razem z okazji 20-lecia funkcjonowania Nadleśnictwa Przytok. Tematyką konferencji była historia lasów okolic Zielonej Góry, historia Nadleśnictwa Przytok i współpraca leśników z samorządem.

 

Konferencję z cyklu "Lasy zielonogórskie na przestrzeni wieków"  pt."Nadleśnictwo Przytok z Dębem Napoleon w tle - historia, teraźniejszość, wyzwania" otworzył Nadleśniczy Nadleśnictwa Przytok Maciej Taborski.

Salę widowiskową Urzędu Gminy Zabór wypełnili  przedstawiciele lokalnych samorządów, placówek szkolnych, instytucji współpracujących: policji, straży pożarnej, straży granicznej, PZŁ oraz leśnicy ze wszystkich nadleśnictw RDLP w Zielonej Górze.

W części referatowej wystąpił m.in. dr inż. Marek Maciantowicz (fot.ponizej), który przybliżył historię lasów i ochrony przyrody okolic Zielonej Góry, szczególnie związanej z tzw. Lasem Odrzańskim - przyrodniczą perłą Nadleśnictwa Przytok.

Dwie dekady funkcjonowania Nadleśnictwa Przytok przedstawił na kilkunastu slajdach Nadleśniczy M.Taborski. Wśród gratulacji i życzeń jakie składano na jego ręce znalazł się niezwykły upominek od Wójta Gminy Zabór. Jest to płaskorzeźba wykonana przez miejscowego artystę rzeźbiarza Jana Papinę z nadpalonego kawałka drewna dębu "Napoleona".

 

Po części referatowej uczestnicy konferencji posadzili uroczyście potomka spalonego dębu. Dąb został posadzony w obrysie spalonego przez  wandali 15 listopada 2010roku drzewa. Tym sposobem ponad 600 letniej historii tego pięknego drzewa nadano symboliczny ciąg dalszy.

Sadzonkę wyhodowano metodą wegetatywną w arboretum w Stradomii (Nadleśnictwo Syców) ze zrzezów pobranych ze spalonego w listopadzie 2010 roku "Napoleona". Oryginalność poświadczona została specjalnym certyfikatem.

 

O udatność sadzonki modlił się wielki przyjaciel leśnej braci - ksiądz biskup Adam Dyczkowski.

Po posadzeniu drzewka odsłonięty został pamiątkowy kamień, na którym opisano historię spalonego dębu.

Po spaleniu "Napoleona" podjęto szereg działań w celu upamiętnienia tego znanego drzewa. Powołany przez Dyrektora RDLP Leszka Banacha zespół w skład którego weszli pracownicy RDLP w Zielonej Górze, Nadleśniczy Nadleśnictwa Przytok i Zastępca Wójta Gminy Zabór opracował harmonogram działań związanych z pamięcią o najgrubszym w Polsce dębie. Wśród nich  było wydanie pamiątkowego kalendarza, wykonanie z oryginalnych kawałków drewna pamiątkowych „klocków", wyhodowanie i posadzenie klonu "Napoleona". Fragmenty spalonego drzewa wzbogaciły kolekcję Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie i Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej LKP Bory Lubuskie w Jeziorach Wysokich.

 

Tekst : Anna Niemiec

Fot. Janusz Zawada