Archiwum aktualności Archiwum aktualności

KONKURS NA SUPER SUROWIEC ROZSTRZYGNIĘTY!

W konkursie na grę edukacyjną „Super surowiec” wygrał projekt Ilony Mrowińskiej z Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich z Nadleśnictwa Lubsko.

Organizatorami konkursu dla pracowników PGL Lasy Państwowe na projekty edukacyjnych gier i zabaw było Centrum Informacyjne Lasów Państwowych oraz Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych – Wydział Edukacji i Udostępniania Lasu
Celem konkursu była aktywizacja edukatorów leśnych oraz popularyzacja drewna jako atrakcyjnego tematu do wykorzystania podczas zajęć edukacyjnych.
I miejsce w konkursie zajęła Ilona Mrowińska z Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich z Nadleśnictwa Lubsko za pomysł gry edukacyjnej pt. „Super surowiec".
„Jury doceniło oryginalność „Super surowca" oraz „szerokie potraktowanie tematu", dzięki czemu gracze będą mogli poszerzyć i utrwalić swoją wiedzę na temat drewna oraz jego zastosowania w codziennym życiu".
Sama pomysłodawczyni opisuje swoją grę w taki sposób: „Super surowiec to nie jest typowa gra. Jako, że formuła konkursu pozwalała na pewną dowolność, to swój pomysł oparłam na wykorzystaniu prostych elementów wykonanych z różnych surowców (w tym drewna) umieszczonych w pudełkach. Na bazie tych elementów opracowałam kilka zadań do samodzielnego rozwiązania przez uczestników zajęć, dzięki którym mogą oni porównać  (i ocenić) drewno z wybranymi surowcami wykorzystywanymi przez człowieka. 
Gra nie zawiera elementów rywalizacji; nie ma tu zwycięzców i pokonanych. Zadania mają wzbudzić u uczestników zajęć pozytywne emocje, zaciekawienie, rozwijać kreatywność, pobudzić wyobraźnię, kształcić umiejętność pracy zespołowej. Do wniosku, że to właśnie drewno jest tym tytułowym „super surowcem", uczestnicy zajęć powinni dojść sami w czasie wykonywanych zadań. Proste elementy, które można ze sobą zestawiać w różnorodny sposób, pozwalają na zastosowanie całej gry lub tylko wybranych zadań podczas zajęć edukacyjnych, a także na tworzenie własnych zadań."

Pani Anna Pikus, Naczelniczka Wydziału Edukacji i Udostępniania Lasu stwierdziła, że dołoży starań, aby „Super surowiec" został w przyszłości wydany i mógł być wykorzystywany podczas zajęć prowadzonych przez edukatorów leśnych.
Drugie miejsce w konkursie zdobył Cyprian Przyborowski z łódzkiej Dyrekcji Lasów Państwowych za „Drewnozbiory", kolejne miejsce na podium zajęła Natalia Troczyńska z Nadleśnictwa Świdwin za grę „Drewno wokół nas".
Komisja przyznała także cztery wyróżnienia: Witoldowi Ciechanowiczowi z Nadleśnictwa Gdańsk za „Dary drzew", Pawłowi Kosinowi z Nadleśnictwa Daleszyce za „Rynek drzewny", Ewelinie Szklarzewskiej z Nadleśnictwa Knyszyn za „Wędrówkę z drzewem w tle" oraz Martynie Śliwińskiej-Siuśta z Nadleśnictwa Krasiczyn za quiz „Drewno".