Archiwum aktualności Archiwum aktualności

Leśnicy już na posterunku

W dniu 16 marca br. na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze została wprowadzona skoordynowana akcja bezpośrednia w ochronie przeciwpożarowej lasów. Oznacza to, że w 20. nadleśnictwach rozpoczęły się dyżury w Punktach Alarmowo-Dyspozycyjnych. W ciągu niespełna paru ciepłych, słonecznych dni aż 80 razy interweniowały leśne służby przeciwpożarowe. 34 pożary i 11 hektarów spalonego lasu to tegoroczny bilans pożarów lasu na terenie RDLP w Zielonej Górze. Zauważyłeś pożar? Alarmuj !

W dniu 16 marca br. na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze została wprowadzona skoordynowana akcja bezpośrednia w ochronie przeciwpożarowej lasów.

Ostatnie ciepłe i słoneczne dni sprawiły, że w lasach zielonogórskich wzrosło poważnie zagrożenie pożarowe. 

Do dnia 20 marca miały tutaj miejsce aż  34 pożary, z czego w 9 przypadkach stwierdzono ewidentne podpalenie. Spaleniu uległo 11 ha lasu i ponad 4 ha śródleśnych łąk. Dla porównania bilans ubiegłorocznych pożarów wyniósł 30 ha lasu.

fot.1.Jedrzej Wiler
W okresie wczesnej wiosny najczęstszą przyczyną pożarów lasu są przerzuty z gruntów nieleśnych – skutek bezmyślnego wypalania traw, które stanowi zagrożenie nie tylko dla ekosystemów łąkowych i leśnych ale także może powodować duże straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
 
fot.2. Z archiwum Nadleśnictwa Sława Śląska
Interwencji leśnych służb przeciwpożarowych w tym krótkim czasie wymagało aż 80 zapaleń na granicy polno –leśnej. Dlatego po raz kolejny leśnicy apelują:
NIE WYPALAJMY TRAW !
 
W razie zauważenia pożaru prosimy alarmować: 
 
998 – STRAŻ POŻARNA
      112 – EUROPEJSKI NUMER ALARMOWY
(68) 320 23 47 – PUNKT ALARMOWO-DYSPOZYCYJNY RDLP w Zielonej Górze
 

tekst:P.Wcisło,A.Niemiec