Archiwum aktualności Archiwum aktualności

Leśnicy rozpoczynają akcję "Choinka"

Jak co roku, w połowie grudnia Lasy Państwowe rozpoczynają akcję „Choinka". Akcja ma na celu ochronę młodników iglastych przed nielegalnym pozyskaniem choinek i stroiszu.

W tym czasie Strażnicy Leśni patrolować będą głównie tereny leśne. W  akcję zaangażowani będą również funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej, którzy kontrolować będą targowiska i bazary pod kątem legalności sprzedawanego tam stroiszu i choinek. Akcja potrwa aż do końca okresu świątecznego.

- Jeżeli wartość skradzionych choinek przekroczy ¼ minimalnego wynagrodzenia w kraju, wówczas czyn traktowany jest jako przestępstwo i prowadzone jest postępowanie karne – ostrzega Paweł Wcisło, naczelnik wydziału obronności i ochrony mienia w RDLP Zielona Góra.

- W zielonogórskich lasach udział gatunków pożądanych w tym okresie, takich jak świerk, jodła czy daglezja, jest nieznaczny i wynosi poniżej 1,5 %. Dodatkowo większość z nich, to drzewa już dojrzałe i nie nadają się do wykorzystania jako ozdoby świąteczne – informuje Dariusz Miernik, naczelnik wydziału zarządzania zasobami leśnymi RDLP w Zielonej Górze.  

  Co roku jednak ujawniane są przypadki kradzieży choinek i pozyskiwania stroiszu. Przy okazji prowadzonych działań notowane są również inne przypadki szkodnictwa leśnego, takie jak: kłusownictwo, wyrzucanie śmieci, nieuprawniony wjazd do lasu i niszczenie mienia.