Archiwum aktualności Archiwum aktualności

Leśny skarb leśniczego

Leśniczy Bogusław Szwichtenberg za honorową i patriotyczną postawę otrzymał w czwartek nagrodę z rąk wicepremiera, prof. Piotra Glińskiego

O niesamowitej historii znalezienia przez leśniczego skarbu sprzed wieków pisaliśmy już na naszej stronie 16 kwietnia zeszłego roku w artykule „Leśniczy znalazł skarb w lesie" .

Leśniczy znalazł dwa gliniane garnki, które wypełnione były 6 tys. srebrnych monet. Jak się później okazało, było to największe znalezisko tego typu na terenie obecnego woj. lubuskiego! Monety znalezione w lesie koło miejscowości Guzów pochodzą z XV - XVII wieku.

Pomimo czasu, jaki upłynął od tamtego wydarzenia, ostatni czwartek dla naszego bohatera był bardzo wzruszający. Przypomnijmy, że skarb, na który leśniczy natknął się podczas leśnego spaceru, przekazał do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy koło Zielonej Góry. To właśnie za tę honorową postawę i uczciwość otrzymał nagrodę w wysokości 50 tys. zł.

Zobacz relację z wręczenia nagrody!

Wróciły wspomnienia. Należy podkreślić, że dokonanie tak znaczącego i wartościowego odkrycia nie jest sprawą codzienną, a znaleziony skarb może czasami przerazić nawet samego odkrywcę. Leśniczy nie krył zdenerwowania i emocji tamtego wieczoru. Świadomość dokonania tego cennego znaleziska ma znaczącą wagę.  Jak się później okazało, w naczyniach znajdowały się łącznie 6.152 monety, w tym: 5.365 halerzy zgorzeleckich, czeskich, morawskich oraz 787 groszy miśnieńsko-saksońskich, heskich, z mennicy w Halberstadt i czeskich. Przeprowadzone przez ekspertów badania potwierdziły, że pochodzące ze skarbu monety są zabytkami archeologicznymi o wyjątkowej wartości zabytkowej dla dziedzictwa kulturowego.

Szacunkowa wartość skarbu to aż 423.535,00 zł!

Leśniczy - bohater przyjął nagrodę z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku i postawą prawdziwego patrioty. Satysfakcja towarzysząca tak uroczystej chwili niech będzie dopełnieniem nagrody finansowej, a w przyszłości - kierunkiem dla każdego z nas do równie odważnych i godnych naśladowania postaw.