MAMY LIDERA POLSKIEJ EKOLOGII!

15 listopada 2011r. w Teatrze Capitol w Warszawie wręczono statuetki "Lidera Polskiej Ekologii". Wśród laureatów jest Nadleśnictwo Bytnica z RDLP w Zielonej Górze, które jako jedyna jednostka Lasów Państwowych znalazła się w finale tej edycji konkursu.

Wśród laureatów tegorocznej XIII. edycji konkursu „Lider Polskiej Ekologii" znalazło się Nadleśnictwo Bytnica (RDLP w Zielonej Górze), które otrzymało statuetkę  za „Wzbogacenie bioróżnorodności w lasach poprzez zastosowanie metody Sobańskiego". Jest to jedyna jednostka Lasów Państwowych, która otrzymała tę prestiżową nagrodę w obecnej edycji konkursu.

 Zadaniem Konkursu jest upowszechnianie pozytywnych wzorców i metod osiągania sukcesów gospodarczych dzięki działaniom na polu ochrony środowiska. Tytuł „Lidera Polskiej Ekologii" nadawany przez Ministra Środowiska jest uhonorowaniem tych wszystkich, którzy przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naszego kraju i jakości życia jego mieszkańców.

W latach 1996-2011 do Konkursu zgłoszono 1434 przedsięwzięć, których realizatorami są przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe, gminy oraz związki gmin we współpracy z jednostkami badawczo-rozwojowymi i uczelniami, a także społecznościami lokalnymi.

Do tegorocznej, XIII. edycji Konkursu przystąpiło 80 jednostek - 35 gmin, związków gmin i powiatów, 42 przedsiębiorstwa oraz 3 stowarzyszenia i fundacje. Do wizytacji, stanowiących końcowy etap oceny, Rada Programowa wybrała 23 przedsięwzięcia, spośród których zostali wyłonieni laureaci.

Uroczyste wręczenie tytułów „Lidera Polskiej Ekologii 2011", odbyło się we wtorek, 15 listopada 2011 r. w Teatrze CAPITOL w Warszawie.

Leśnicy zielonogórscy od 2000 aktywnie uczestniczą w konkursie "Lider Polskiej Ekologii". W 5. edycji za "Zastosowanie w pracach leśnych technologii przyjaznych środowisku poprzez zastąpienie olejów mineralnych olejami biodegradowalnymi oraz zastąpienie technologii spalania pozostałości pozrębowych przez rozdrabnianie" zdobyli pierwsze wyróżnienie.

Kolejne dwa wyróżnienia zdobyły nadleśnictwa :

za "Program odbudowy populacji zająca i kuropatwy"  Nadleśnictwo Świebodzin,

za "Wzbogacanie bioróżnorodności w lasach Nadleśnictwa Bytnica przez zastosowanie Metody Sobańskiego"  Nadleśnictwo Bytnica .

Pierwsza statuetka "Lidera" trafiła do Nadleśnictwa Świebodzin w 2009 roku za "Zające i kuropatwy do zasiedleń w łowiska otwarte".

Obecny tytuł "Lidera", którym uhonorowano Nadleśnictwo Bytnica jest więc drugim tytułem dla leśników RDLP w Zielonej Górze.

Gratulujemy !