Ocalony świat

Już 6 września TVP1 pokaże pierwszy odcinek cyklu „Ocalony świat”, przedstawiającego najcenniejsze gatunki zwierząt i siedliska przyrodnicze w Lasach Państwowych, a także sposoby ich ochrony.

Gospodarzem programu będzie Grzegorz Miśtal. W leśnych wędrówkach będą towarzyszyć mu gwiazdy telewizji, kina czy estrady: Mateusz Damięcki, Cezary Kosiński, Zbigniew Zamachowski, Anna Dymna, Ewelina Flinta, Beata Tadla, Joanna Kulig, Anna Popek, Olga Bończyk, Agata Kulesza i Paweł Królikowski.– Wraz z Lasami Państwowymi zaprosiliśmy ich do zaangażowania się w działania czynnej ochrony. Będą wspinać się na drzewa, tropić wilki i szukać śladów obecności żółwi błotnych – mówi Grzegorz Miśtal.

Wspólnie odkryją tajemnice przyrody i poznają ludzi, których życiową pasją jest ratowanie zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Przewodnikami widzów i bohaterów programu po Lasach Państwowych i pełnym tajemnic świecie przyrody będą oczywiście leśnicy, ale też naukowcy, studenci, działacze społeczni. Udowodnią oni, że walka o ocalenie bogactwa przyrody może być fascynującą przygodą.

Podczas realizacji cyklu wykorzystano wiele nowoczesnych środków technicznych pozwalających ukazać przyrodę, wśród nich zdjęcia lotnicze; zdjęcia z kamer specjalnych oraz tzw. fotopułapek zamieszczonych np. w gniazdach ptaków, norach wilków, bunkrach zamieszkałych przez nietoperze czy bieszczadzkich sadach odwiedzanych przez niedźwiedzie brunatne.

Emisje:

TVP 1

premiera: sobota, godzina 10:35  (emisja co tydzień od 6 września 2014 r.)

TVP Polonia

premiera: niedziela, godzina 16.25  (emisja co tydzień od 7 września 2014 r.)

powtórka: niedziela, godzina 0:05, wtorki, godzina 13:50

TVP ABC

premiera: poniedziałek, godzina 22:00 (emisja co tydzień od 8 września 2014 r.)

TVP HD

premiera: sobota, godzina 8:20 (emisja co tydzień od 13 września 2014 r.)

powtórka: niedziela, godzina 14:40

TVP Historia

premiera: wtorek, godzina 10:30 (emisja co tydzień od 7 października 2014 r.)

Cykl filmów powstał na zlecenie Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych - jednostki Lasów Państwowych - w ramach projektu „Ochrona różnorodności biologicznej na obszarach leśnych, w tym w ramach sieci Natura 2000 – promocja najlepszych praktyk" . Projekt ten, współfinansowany ze środków instrumentu finansowego LIFE+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, koncentruje się na promowaniu najciekawszych przedsięwzięć na rzecz ochrony zagrożonych zwierząt oraz siedlisk na terenie kraju, a także na poszerzaniu wiedzy o ochronie różnorodności biologicznej.