Joanna waleczna

Wieża widokowa „Joanna" w starciu z wandalizmem

W XVIII-wiecznej Francji po raz pierwszy użyto określenia wandalizm w odniesieniu do bezmyślnego niszczenia mienia i dóbr. Miejsce i czasy odległe, ale chuliganów, dewastujących celowo ogólnodostępne obiekty, nie brak. Niezależnie od genezy określenia, skutki takiej działalności są oburzające.

Przedwiośnie. Chuligańska prowokacja nie ominęła, niestety, naszej wieży „Joanna". Pierwszy kontakt z wandalem (a może było ich kilku?) w efekcie uniemożliwił  turystom korzystanie z panoramicznych lunet widokowych – zarysowano bowiem soczewki. Na szczęście teleskopy udało się naprawić i znów można podziwiać sławskie krajobrazy.

Tymczasem kilka dni temu zaatakowano wieżę ponownie. Kilkanaście wykręconych śrub i wypalona podłoga na jednej z platform – to bilans strat po agresywnym akcie. Skandaliczne wykroczenia, takie, jak postępek sprzed kilku dni, przyczyniły się do wyposażenia wieży i jej okolicy w skuteczny system monitoringowy. To rozwiązanie umożliwi zidentyfikowanie ewentualnych chuliganów i wymierzenie im odpowiedniej kary. Apelujemy o czujność wszystkich odwiedzających „Joannę" i reagowanie na próby dewastowania wieży.

„Joanna" jest jedną z największych turystycznych atrakcji Nadleśnictwa Sława Śląska.  Czterdziestometrowa drewniana wieża widokowa to najwyższy obiekt tego typu w Polsce. Z „Joanny", po pokonaniu 192 stopni, podziwiać można m.in. Jezioro Sławskie i otaczający je las.  Wejście na wieżę jest bezpłatne.