Transgraniczna ochrona lasów

Temat ochrony przeciwpożarowej i metod zwalczania pożarów lasów jest prowadzony wspólnie z zachodnimi sąsiadami, jako że pożar lasu rozprzestrzenia się niezależnie od istnienia granic państwowych.

Temat ochrony przeciwpożarowej i metod zwalczania pożarów lasów jest prowadzony wspólnie z zachodnimi sąsiadami, pożary lasu rozprzestrzeniają się bowiem niezależnie od istnienia granic państwowych.
Współpraca leśników zielonogórskich i saksońskich rozwija się od 5 lat. Lasy Polski i Niemiec łączą wspólne zagrożenia, nad którymi razem czuwają leśnicy z Saksonii Wschodniej i RDLP w Zielonej Górze.
8 kwietnia 2014 r. spotkaliśmy się z niemieckimi kolegami na terenie Powiatu Bautzen, aby zobaczyć postępy we współpracy nad projektem „Polsko-niemiecka wymiana informacji w obszarze wczesnego wykrywania pożarów lasów".
Tego dnia zaprezentowano nowoczesne rozwiązania jakie w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej podjęli leśnicy z drugiej strony Nysy.
Wczesnym popołudniem spotkaliśmy się z zastępcą starosty powiatowego w Bautzen, Panią Birgit Weber, która odsłoniła wielojęzyczną tablicę informacyjną o treści przeciwpożarowej, mającą zwiększyć świadomość obywateli na zagrożenia i wpłynąć na szybkie reagowanie w przypadku zaistnienia pożaru lasu. Na terenie powiatu Bautzen (Budziszyn) obowiązuje podwójne nazewnictwo: niemieckie i łużyckie, toteż hasła na nowych tablicach przygotowano w języku niemieckim i łużyckim, a z racji bliskiego sąsiedztwa także w języku polskim.
Dr Christoph Schurr – szef urzędu leśnego powiatu Bautzen zaprezentował funkcjonowanie nowatorskiego systemu wczesnego wykrywania pożarów lasu na przykładzie wieży obserwacyjnej wyposażonej w nowoczesne kamery (sensory), które wykrywają dym na odległość ok. 10-15 km (system FireWatch, z automatyczną detekcją dymu). Ponadto zastosowano tu innowacyjne rozwiązanie zaopatrywania obiektu w energię elektryczną z ogniw solarnych i akumulatorów zasilających. Oprócz modułów fotowoltaicznych zainstalowano także niewielkie wiatraki prądotwórcze. Rozwiązanie to nie tylko sprzyja ochronie środowiska ale też eliminuje koszty związane z doprowadzeniem mediów do dostrzegalni leśnych, gwarantując przy tym nieprzerwane zasilanie w energię elektryczną. Dane z wieży przesyłane są droga radiową do Zintegrowanej Centrali Regionalnej Saksonii Wschodniej w miejscowości Hoyerswerda (stanowisko operatorów). Tutaj zbierane i analizowane są informacje ze wszystkich dostrzegalni pracujących w zautomatyzowanym systemie.
Strona niemiecka planuje też określenie nowych stopni zagrożenia pożarowego, na zasadzie ich ujednolicenia, w skali rosnącej od 1 do 5.
Całemu spotkaniu towarzyszyła niemiecka telewizja i prasa.
Niżej zamieszczamy linki i zachęcamy do oglądania.

http://www.mdr.de/sachsenspiegel/videogalerie4134.html
http://www.lausitznews.de/pressebericht_11881.html

Już za miesiąc, w ramach projektu RDLP w Zielonej Górze pt. „Transgraniczna ochrona lasów przed pożarami", na terenie Nadleśnictwa Wymiarki przeprowadzone zostaną wspólne ćwiczenia obejmujące wykrywanie i gaszenie pożaru lasu, w których wezmą udział leśnicy oraz służby ochrony przeciwpożarowej z obu państw. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013.

Tekst i foto Olga Ciemnoczołowska, Paweł Wcisło