Wieża z kamienia w Zielonym Lesie

Zielony Las był i jest dla mieszkańców Żar miejscem odpoczynku i uprawiania sportów.

Przedwojenni mieszkańcy wybudowali wieżę widokową, aby podziwiać uroki okolicy. Po drugiej wojnie światowej wieża powoli niszczała, a wandale dopełniali dzieła zniszczenia. Teren, na którym znajduje się wieża, pozostaje w zarządzie Lasów Państwowych- Nadleśnictwa Lipinki. W 2015 roku staraniem i środkami tego nadleśnictwa przeprowadzono remont wieży. Dawne kamienne schody zastąpiono metalową konstrukcją, wyremontowano i zabezpieczono taras widokowy na szczycie wieży, zamontowano nowe drzwi.

Mieszkańcy i włodarze Żar, turyści, przedsiębiorcy, miłośnicy przyrody i regionu oraz oczywiście leśnicy przybyli 31 marca do Zielonego Lasu na uroczystość oddania wieży do użytku.

Fot. Pierwsi weszli na szczyt. Od prawej: Dyrektor RDLP w Zielonej Górze Leszek Banach, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lipinki  Jan Lesser, Burmistrz Miasta Żary Danuta Madej, Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek

O tym, że wieżę widokową wybudowano w 1864 roku z inicjatywy Towarzystwa Upiększania Miasta, przypomina wmurowana nad wejściem tablica, sklejona z siedmiu odłamków odnalezionych wokół budowli.

Wieża ma 16 metrów wysokości i została wzniesiona na planie kwadratu 4,7 x 4,7 m. Została zbudowana z kamieni polodowcowych, pochodzących z okolicy. Narożniki obramowane czerwona cegłą wypaloną w miejscowej cegielni. Uwagę zwracają odłamki rudy darniowej w zaprawie między kamieniami . W wieży widokowej pełniły one rolę piorunochronu, gdyż chłonęły wodę, a zawartość żelaza sprawiała, ze grom uderzający w szczyt budowli był bezpiecznie odprowadzany do gruntu.

Na szczyt wieży prowadziły kiedyś granitowe schody, które nie przetrwały próby czasu. „Starajcie się wykorzystać każdy ocalały  kawałek tej wieży."- nalegał dyrektor RDLP Leszek Banach. Tak też się stało. Ocalałe fragmenty stopni zostały wbudowane w ścieżkę doprowadzającą do wieży - wspominał podczas otwarcia nadleśniczy Jan Lesser.

Fot. Widoczne z góry odzyskane granitowe stopnie wbudowane w ścieżkę.

Od dziś w ciągu dnia każdy chętny będzie mógł wejść na taras widokowy i obserwować zachwycająca panoramę bukowego lasu. Miejscowy Leśniczy codziennie rano będzie otwierał, a wieczorem zamykał drzwi wejściowe na wieżę.

Przypominamy, że zgodnie z regulaminem użytkowania wieży, na tarasie widokowym nie może znajdować się jednocześnie więcej niż 6 osób. Teren wokół wieży jest monitorowany.

Zwiedzającym życzymy dobrej pogody i dobrych widoków.

Tekst:Anna Niemiec