Archiwum aktualności
Wilk we wnyku
Podczas obchodu lasu miejscowy leśniczy natknął się na martwego wilka zaplątanego we wnyk.
Zima to poniekąd najcięższa pora roku dla zwierząt, jednak to jej schyłek okazał się tragiczny w skutkach dla wilka z Nadleśnictwa Nowa Sól. Marek Piętka - miejscowy leśniczy 13 marca na terenie Leśnictwa Niwiska znalazł martwego wilka.
Informacja została przekazana do nadleśnictwa, a także do Stowarzyszenia dla Natury „Wilk" i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, niestety na pomoc było już za późno.
Prawdopodobnie wilk zerwawszy się z wnyka szukał ukojenia w pobliskim rowie, gdzie znalazł go leśniczy. Trudno po pierwszych oględzinach stwierdzić jaką odległość mógł pokonać z zaciśnięta na podbrzuszu stalową linką. „To duża strata, prawdopodobnie jest to młody wilk, który oddzielił się od rodzicielskiej watahy w poszukiwaniu własnej drogi. W ostatnim czasie na terenie Leśnictwa Niwiska leśniczy widywał ślady samotnego, młodego wilka – mógł być to właśnie ten osobnik-są to jednak tylko nasze przypuszczenia" dodaje Beata Kątna zajmująca się w nadleśnictwie m.in. ochroną przyrody.
Oględziny nie pozostawiły złudzeń, wilk został skłusowany, na jego ciele widniała zaciśnięta stalowa linka jakiej używają kłusownicy w tworzonych przez siebie a następnie pozostawianych w lesie śmiercionośnych pułapkach.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 12.10.2011 w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. nr 237 z 2011r., poz. 1419) wilk znajduję się pod ścisła ochroną. Gatunek ten spełnia ważną rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej w środowisku przyrodniczym i jest naturalnym regulatorem liczebności i stanu zdrowotnego zwierzyny łownej. Mimo doniesień o nowych miejscach występowania na terenie całego kraju, wilk wciąż jest gatunkiem dość rzadkim, wymagającym ochrony.
Wilki od 2006 roku na terenie RDLP spotykane są regularnie. Populacja wzrasta ze względu na bardzo dobre warunki do życia. Teren dyrekcji bowiem prawie w 50% jest zalesiony, przy dominacji zwartych kompleksów leśnych. Szacowana wielkość populacji na tych terenach to ok. 100 osobników. Mogliśmy to ocenić na podstawie inwentaryzacji przeprowadzonej w 2016 r. wykonanej za pomocą pędzeń próbnych, do których wybrano 10% powierzchni leśnych RDLP. Zarejestrowano wówczas 35 wilków. Coraz częstsze spotkania z tym skrytym zwierzęciem są powodem do radości. Świadczą o skutecznej realizacji funkcji ochronnych przez Administrację Lasów Państwowych. Te niewątpliwie wspaniałe zwierzęta na dobre zadomowiły się w zielonogórskich lasach.
Niedawno media informowały o obecności wilków pod Zieloną Górą, kiedy to dzięki nagraniu z kamery mogliśmy zaobserwować całą watahę. Nagranie spacerujących wilków wzbudziło duże zainteresowanie nie tylko prasy, ale także mieszkańców Zielonej Góry i jej okolic.
Jak informuje naczelnik wydziału obronności i ochrony mienia RDLP Pan Paweł Wcisło w ubiegłym roku zinwentaryzowano 16 skłusowanych dzików oraz 5 saren i 4 jelenie. Najczęściej używane narzędzia kłusownicze w powyższych przypadkach to przede wszystkim broń palna oraz wnyki, sidła i potrzaski.
Przypominamy w tym miejscu jak ważne jest trzymanie psa na smyczy podczas spaceru w lesie. Zwierzę, które ucieknie nam w pogoni za dziką zwierzyną, może zaplatać się w zastawione pułapki, lub narazić uciekającą, przestraszoną sarnę na poważne zagrożenie dla jej życia i zdrowia.
Jeżeli napotkacie w lesie podobne urządzenia, prosimy o niezwłoczne powiadomienie służby leśnej bądź policji. Pod żadnym pozorem nie należy samemu dotykać wnyków. Mogą okazać się szalenie niebezpieczne!