W wyniku prawdopodobnego podpalenia łąk ogień strawił 15 ha w Nadleśnictwie Lubsko

W Nadleśnictwie Lubsko groźny pożar objął powierzchnię prawie 20 ha. To największy pożar na tym terenie od 15 lat. Do 7 kwietnia br., na terenie wszystkich, dwudziestu nadleśnictw RDLP w Zielonej Górze lasy paliły się 58 razy, przez co ogień strawił 46 ha lasów.

Pożar wybuchł 4 kwietnia w leśnictwie Jeziory Dolne (Obręb Brody), po godz. 12.00. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie celowe podpalenie suchych łąk. Przy silnym wietrze ogień szybko przeniósł się do lasu i niestety ogień objął prawie 20 ha, w tym ok. 13 ha lasu. W akcji gaśniczej, do późnego wieczora, uczestniczyli leśnicy i kilkanaście zastępów Straży Pożarnej. 

Zwracamy się z prośbą o czujność, ostrożność i alarmowanie za pośrednictwem punktów alarmowo-dyspozycyjnych lub dzwoniąc pod nr tel. 112.

 

 

Ze względu na duże zagrożenie pożarowe lasów Nadleśnictwa Lubsko, ważnym zadaniem miejscowych leśników jest ochrona przeciwpożarowa.

Służy temu odpowiednia infrastruktura, w tym m.in. utrzymywane w dobrym stanie drogi dojazdu pożarowego, pięć wież obserwacyjnych (dostrzegalnie przeciwpożarowe), nowoczesny i ciagle modernizowany sprzęt, dobrze wyszkolona załoga i współpraca ze Strażą Pożarną. 

Lasy są monitorowane, dzięki czemu możliwe jest szybkie wykrycie pożaru i w większości - ugaszenie pożaru w zarodku.

Dodatkowo od 1997 roku porwadzona jest akcja edukacyjna "Wiosna bez płomieni", na którą składają się lekcje w szkołach prowadzone przez leśników, konkurs plastyczny oraz audycje z leśnikiem w Radio Zachód.

Niestety, przyczyną większości wybuchających wiosną pożarów jest nieodpwiedzialne zachowanie ludzi, w tym celowe podpalenia suchych traw i nieużytków.

Więcej informacji: 

1) artykuł "Wiosna bez płomieni" (link)

2) ogłoszenie o konkursie plastycznym "Wiosna bez płomieni" (link)

3) artykuł "Rozpoczął się sezon ochrony lasów przed pożarami" (link)