Archiwum aktualności
ZIELONOGÓRSCY LEŚNICY EDUKATORZY W LEŚNYM KOMPLEKSIE PROMOCYJNYM "SUDETY ZACHODNIE"
Tegoroczne warsztaty dla edukatorów leśnych odbyły się w dniach 10-11 marca br. Wzięły w nich udział osoby odpowiedzialne na edukację przyrodniczo-leśna prowadzoną we wszystkich nadleśnictwach naszej RDLP
Tematem przewodnim kaskadowego szkolenia były „Dni Rozwoju Edukatorów Leśnych" podczas, których omawialiśmy profil kompetencyjny edukatora leśnego i arkusz samooceny. Szkolenie połączone było z prezentacją sposobów prowadzenia edukacji leśnej. Warsztaty pt.: "Budowanie wizerunku instytucji" – przeprowadziła Pani Barbara Rymaszewska z Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Sudety Zachodnie", a projektowania zajęć uczyła nas Pani Ilona Mrowińska z Ośrodka Edukacji Leśnej w Jeziorach Wysokich z naszej RDLP.
Wszyscy lubimy odkrywać nowe miejsca i przeżywać przygody. Dlatego bardzo zaangażowaliśmy się w praktyczne warsztaty poświęcone tajemniczym ptakom naszych lasów - sowom. Marcowy wieczór pomimo chłodu górskiej miejscowości, był okazją do rozpoczęcia wczesnowiosennych nawoływań. Właśnie rozpoczyna się najbardziej aktywny okres w roku dla większości naszych sów, dlatego ptaki te pohukują nawołując się w poszukiwaniu partnerów. Ponieważ świeradowskie sowy nie zaszczyciły nas niestety swoją obecnością podczas spaceru w pobliskim parku, zdecydowaliśmy przenieść nawoływania po powrocie do zielonogórskich lasów licząc na gościnność lokalnych sóweczek i puszczyków.
W drugim dniu wyjazdu nasza grupa edukatorów odwiedziła Centrum Informacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego i wzięliśmy udział w przygotowanym dla zwiedzających Quest'cie pt.: „Góry, zioła i laboranci". Zabawa polegała na przejściu trasy przy pomocy poleceń pisanych w formie wiersza i odczytanie ukrytego hasła. Zajęcia prowadzone były w sali multimedialnej, gdzie zwiedzaliśmy wystawę geologiczno-geomorfologiczną i zapoznaliśmy się z unikatowymi formami z terenu wschodnich Karkonoszy.
Podczas szkolenia odwiedziliśmy również Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 "Izerska Łąka" gdzie w planetarium obejrzeliśmy prezentację letniego nieba i dowiedzieliśmy się o zanieczyszczeniu światłem.
Wyjazd miał charakter edukacyjny, a cel jaki mu przyświecał to wymiana doświadczeń na wielu polach działania oraz doskonalenie warsztatu pracy poprzez gromadzenie coraz to nowych pomysłów do prowadzenia zajęć. Jako edukatorzy-praktycy obserwujemy stały wzrost zapotrzebowania na doświadczanie przyrody przez społeczeństwo. Od wielu lat do współpracy z nadleśnictwami w zakresie edukacji leśnej włączają się instytucje takie jak szkoły, przedszkola, gminne ośrodki, parki narodowe, i organizacje pozarządowe, które widzą potrzebę prowadzenia edukacji leśnej, jako integralnej części swojej działalności. Starając się sprostać oczekiwaniom społeczeństwa staramy się na bieżąco uzupełniać nasz warsztat by zachęcać do korzystania z zajęć edukacyjnych prowadzonych w naszych jednostkach.