Asset Publisher Asset Publisher

8 sierpnia - Wielki Dzień Pszczół

Jakie ciekawostki kryje świat pszczół?

8 sierpnia – Wielki Dzień Pszczół
 
Aktualnie jednym z priorytetowych działań rozwojowych Lasów Państwowych jest ochrona i promocja pszczelarstwa, które jest niezwykle istotne dla zachowania i zwiększenia bogactwa przyrodniczego.
Najpopularniejszym gatunkiem jest pszczoła miodna (Apis mellifera), ale uczeni w badaniach podkreślają również niezwykle istotną rolę, w ekosystemach i uprawach, dzikich zapylaczy.
 
Pszczoły i ich królestwo w 8 liczbowych odsłonach...
 
1. Pszczoły są bardzo społeczne. Żyją w zorganizowanych strukturach. Wszystkie pszczołowate (Apidae) zakładają kolonie liczące od kilku do nawet 80 tysięcy osobników, w zależności od gatunku!
 
2. Życiem pszczół sterują feromony, zmiany aktywności gruczołów, porozumiewanie się “tańcem” i dźwiękiem.
 
3. W Polsce co sekundę ginie 105 pszczół. Taką liczbę podają eksperci na podstawie szacunków. W niektórych częściach Polski zimy nie przeżywa 30% rodzin tego gatunku, pomimo...
 
4. ... iż pszczoły wypracowały przez wieki sposób regulacji temperatury w swym gnieździe. Zwłaszcza w chłodnym klimacie, dzięki tej umiejętności częściowo mogą uniezależnić się od warunków zewnętrznych.
 
5. Pierwsze masowe wymieranie pszczół zaobserwowano w latach 60. XX w. w Stanach Zjednoczonych. W latach 2006-2007 w Ameryce Północnej wyginęła aż jedna trzecia ich populacji.
 
6. Pszczoły widzą promieniowanie ultrafioletowe. Dodatkowo mają receptory dla kolorów niebieskiego i zielonego, nie dostrzegają zaś czerwieni. Patrzą na kwiaty zupełnie inaczej niż ludzie - kolory płatków i wzory UV, informując o ilości nektaru i pyłku, naprowadzają pszczoły do źródła nektaru.
 
7. Według danych o pszczelarstwie w Polsce całkowita produkcja miodu w naszym kraju wyniosła w 2016 r. ok. 24 tys. ton.
Bartnictwo na naszych ziemiach ma wielowiekowe tradycje. Słodki nektar był przed wiekami niemal równie cenny, jak złoto...
 
8. Nazwa bartnictwo pochodzi od barci, określenia wydrążonych dziupli, w których hodowane były pszczoły, zanim jeszcze zaczęto budować ule.
 
Durchschnitt (0 Stimmen)