Asset Publisher
Darz Bóbr
7 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bobrów. Celem święta jest zwrócenie uwagi na rolę w przyrodzie i ochronę tych wielkich gryzoni, zarówno bobra europejskiego, jak i kanadyjskiego.
Bóbr europejski (Castor fiber) jest największym polskim gryzoniem. Żywi się przybrzeżnymi roślinami, korą z młodych gałązek, a zimą – łykiem drzew liściastych, zgromadzonym w lecie.
Ciężko spotkać te gryzonie, gdyż bóbr jest zwierzęciem skrytym, aktywnym głównie nocą, o zmierzchu i o świcie. Występuje nad wodami – rzekami, strumieniami, jeziorami, w wilgotnych lasach i zaroślach. Wejście do ich nor, ze względu na bezpieczeństwo znajduje się pod wodą, budują także kopce z gałęzi i mułu – żeremia. Żyją w rodzinach, wspólnie budują tamy.
Tama wybudowana na rzece Pliszce. Fot. Łukasz Wojciechowski (Nadleśnictwo Bytnica)
I właśnie tamy powodują piętrzenie wody. Bóbr budowniczy, budując tamy przyczynia się do zwiększenia retencji wodnej. W warunkach Polski, tj. znacznych niedoborów wody ma to kolosalne znaczenie. Dla nas leśników bóbr to sprzymierzeniec zatrzymania wody w lesie. Liczne projekty jakie realizujemy w lasach służą właśnie zatrzymaniu wody w lesie.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o bobrze europejskim zachęcamy Was do przeczytania artykułu w Echach Leśnych, poświęconego naszym wodnym architektom.