Asset Publisher Asset Publisher

Festyny z leśnym akcentem

Czerwiec, to pierwszy cieplejszy miesiąc. Słoneczna aura i coraz dłuższe dni sprzyjają organizacji spotkań w plenerze.

Często takie imprezy współorganizują leśnicy. Szczególnie w mniejszych miejscowościach zielone namioty leśników na stałe wpisały się w programy festynów. Nawet wtedy bawiąc się można uczyć i przekazać  profesjonalną wiedzę w sposób przyjemny i bez „zadęcia".

W ostatnim tygodniu w Kargowej zorganizowano festyn pod hasłem:  „Śmieci segregujesz – Ziemię ratujesz". Prawie 700 uczniów ze szkół i przedszkoli  z Kargowej  wzięło udział w warsztatach, podczas których dowiedzieli się, ze zaśmiecanie lasu może grozić pożarem. Młodzież aktywnie uczestniczyła w konkursach i zabawach na temat segregacji odpadów. Imprezę czynnie wspierało Nadleśnictwo Sulechów  wspólnie z myśliwymi z Koła Łowieckiego „Dzik" z Zielonej Góry.

Mundurowe Targi Pracy zorganizowane przez Lubuską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy w Zielonej Górze były okazją do zaprezentowania mieszkańcom Zielonej Góry oraz okolic, a zwłaszcza młodym ludziom, którzy nie wybrali jeszcze ścieżki swojej przyszłej kariery, aspektów pracy strażaków, policjantów, ratowników medycznych, żołnierzy, straży granicznej, kominiarzy oraz po raz pierwszy leśników. poznać na stanowisku przygotowanym przez Nadleśnictwo Przytok.

Na czym polega praca leśnika oraz jakie wymagania trzeba spełnić aby móc ubiegać się o pracę w Lasach Państwowych wyjaśniali przedstawiciele Nadleśnictwa Przytok. Jak zwykle wielkim zainteresowaniem cieszyła się prezentacja możliwości pojazdu patrolowo-gaśniczego wykorzystywanego na co dzień przed nadleśnictwo do ochrony lasu przed pożarami.

Oprócz leśników z Nadleśnictwa Przytok pojawili się również przedstawiciele Technikum Leśnego w Rogozińcu, którzy prezentowali zagadnienia związane m.in. obsługą pilarek, kosturów, wykonywaniem prac leśnych oraz przedstawili program nauczania realizowany przez szkołę. Ponad 300 osób, w tym dzieci, młodzieży i dorosłych miała okazję zobaczyć leśnika i dowiedzieć się o jego pracy.

Z kolei Nadleśnictwo Krzystkowice gościło na terenie szkółki leśnej uczestników festynu "EKOLOGIKA DLA KAŻDEGO LUDZIKA". Ta impreza zorganizowana była dla dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół podstawowych powiatu zielonogórskiego, które uczestniczyły w etapowych konkursach o tematyce przyrodniczo-leśnej. W trakcie trwania festynu dzieci brały udział w licznych konkursach i zabawach. Poprzez gry i zabawy przekazana została wiedza na temat ekologii i troski o środowisko. Głównym punktem imprezy było przedstawienie teatralne zorganizowane przez dzieci.

Podczas każdej edycji przekazywane jest wiele haseł i porad jak dbać o otaczającą nas przyrodę. Organizatorem festiwalu było Nadleśnictwo Krzystkowice przy współudziale komitetów organizacyjnych szkół podstawowych i przedszkoli.

Każdy uczestnik festynu otrzymał upominek w postaci materiałów edukacyjnych i gadżetów promujących Lasy Państwowe.

Na podstawie informacji Nadleśnictw: Sulechów, Przytok i Krzystkowice

informację przygotowała Anna Niemiec.

Durchschnitt (0 Stimmen)