Asset Publisher Asset Publisher

Pamięci leśników i ich rodzin

W niedzielę, 3 października 2021 roku zielonogórscy leśnicy uczcili pamięć „Polskich Leśników oraz ich rodzin zamordowanych na Kresach II Rzeczpospolitej w latach 1939-1947”.  Uroczystości odbyły się w Zielonej Górze - Łężycy, gdzie staraniem lokalnej społeczności powstał Pomnik Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich uznawany za unikatowy w skali kraju mauzoleum kresowe. Upamiętnia on bowiem wymienione z imienia i nazwiska ofiary bestialskich mordów. Każdego roku przybywają kolejne tablice dedykowane zgładzonym Kresowianom. W tym roku leśnicy uczcili pamięć kresowej Braci Leśnej przy symbolicznej, pamiątkowej tablicy.

Jak powiedział Dyrektor RDLP w Zielonej Górze Wojciech Grochala „Dla upamiętnienia tych bezimiennych leśników i ich rodzin, odsłaniamy dzisiaj pamiątkową tablicę. To jest tylko symboliczna tablica, ale mam nadzieję, że ta piękna uroczystość obudzi w potomkach kresowych leśników ciekawość historii swojej rodziny i przywróci wspomnienia. Moim marzeniem jest spotkanie z dziećmi, wnukami i prawnukami kresowych leśników, którzy zostali tam na Wschodzie, bezimienni, bez mogił, bez krzyży…. „

 Przed Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich cześć oddają Wojciech Grochala i Andrzej Szelążek (fot.Marcin Cieślik)

W tym patriotycznym wydarzeniu uczestniczyli nie tylko leśnicy, ale i parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji pielęgnujących tradycje kresowe ale przede wszystkim młodzież, dla której była to ważna lekcja historii.

 

Durchschnitt (0 Stimmen)