Asset Publisher
Leśna Osada – edukacyjna przestrzeń zielonogórskich leśników, promująca na różnych wydarzeniach naukę przez zabawę!
W ramach licznych wydarzeń edukacyjno-promocyjnych, leśnicy z regionu, corocznie biorą udział w wielu wydarzeniach i przygotowują ciekawą ofertę w formie Leśnej Osady – stoiska Lasów Państwowych promujące szeroko pojętą edukacje przyrodniczo-leśną i zrównoważony rozwój środowiska. To przestrzeń, która przyciąga zarówno dzieci, jak i dorosłych. Na przykładzie jednego z wielu ciekawych wydarzeń w regionie, wspominamy jedno z kluczowych zielonogórskich przedsięwzięć, którego RDLP w Zielonej Górze jest partnerem od siedmiu lat.
Wspomnienie VIII Pikniku Naukowego Centrum Nauki Keplera
W sobotę, 20 lipca 2024 roku, teren przy Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze tętnił życiem za sprawą VIII Pikniku Naukowego Centrum Nauki Keplera (link). Leśnicy z Nadleśnictwa Lubsko, Nadleśnictwa Zielona Góra oraz RDLP Zielona Góra aktywnie uczestniczyli w tym wyjątkowym dniu, przygotowując stoisko Lasów Państwowych w formie Leśnej Osady – miejsca pełnego edukacyjnych atrakcji i interaktywni przestrzeni, która nie istniałaby bez pasji edukatorów leśnych.
W Leśnej Osadzie odwiedzający mogli zgłębić wiele zagadnień z zakresu nauk przyrodniczych, a także historii oraz zrelaksować się w otoczeniu drzew. Stoisko edukacyjne Lasów Państwowych było podzielone na kilka tematycznych stref. Wśród nich znalazły się:
- Punkt ornitologiczny – uczestnicy mogli zgłębiać tajemnice świata ptaków, dowiadując się o ich zwyczajach i roli w ekosystemie. Była to doskonała okazja, aby z bliska poznać różne gatunki i zrozumieć ich znaczenie dla przyrody.
- Wystawa historyczna – prezentowano tu niezwykłe historyczne artefakty związane z działalnością Lasów Państwowych. Zwiedzający, których swoją pasja do historii zaciekawiał Bartosz Morawski – autor wystawy, mogli dowiedzieć się, jak rozwijała się instytucja na przestrzeni lat oraz jakie zmiany zaszły w technice leśnej. To był też moment na przeniesienie się w czasie, często stanowiąc sentymentalną podróż dla gości Leśnej Osady.
- Warsztat "Super Surowiec" – ta część Leśnej Osady przyciągnęła uwagę wszystkich, którzy chcieli dowiedzieć się więcej o cennych zasobach leśnych i ich odpowiedzialnym wykorzystaniu. Gra edukacyjna umożliwiała poznawanie drewna – jego cennych właściwości, roli i znaczenia w zrównoważonym gospodarowaniu zasobami Ziemi.
- Kącik relaksu – w zacienionej części Leśnej Osady, blisko drzew, uczestnicy mogli odpocząć, grając w plenerowe, drewniane warcaby i domino. Była to nie tylko okazja do zabawy, ale i ciekawych rozmów oraz refleksji nad naturalnym pięknem lasy, jego kulturotwórczej roli, a także drewna – jako wszechstronnie wykorzystywanego i odnawialnego surowca.
Uczesnicy VIII Pikniku CNK odwiedzajacy Lesną Osadę - stoisko Lasów Państwowych/ fot. E. Fabiańczyk
Wyjątkowy pokaz pt. "Szyszunie, szyszki i wielkie szychy" i inne atrakcje
Jednym z głównych punktów leśnego programu, był spektakularny pokaz "Szyszuń, Szyszki i Wielkie Szychy", przygotowany przez Pawła Mrowińskiego z Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich. Prezentacja, która odbyła się na scenie głównej pikniku, przyciągnęła szeroką publiczność, zarówno dzieci, jak i dorosłych, zachwycając wszystkich interaktywnymi demonstracjami i ciekawostkami ze świata leśnego.
Paweł Mrowiński z Nadleśnictwa Lubsko - pasjonat i kolekcjoner sosen różnego gatunku,
które można podziwiać w ogrodzie dendrologicznym w OEPL w Jeziorach Wysokich/ fot. E. Fabiańczyk
Zaangażowanie edukatorów leśnych
W organizację i realizację Leśnej Osady zaangażowani byli pracownicy z Nadleśnictw Zielona Góra i Lubsko oraz z Biura RDLP w Zielonej Górze. Dziękujemy wszystkim edukatorom za zaangażowanie i to, że swoją wiedzą i pasją wzbogacili to wyjątkowe przedsięwzięcie.
Jubileusz 100-lecia Lasów Państwowych
Wszystkie aktywności Leśnej Osady miały na celu nie tylko edukację i zabawę, ale także uczczenie 100-lecia istnienia Lasów Państwowych. Było to wyjątkowe święto, podkreślające znaczenie leśnictwa w Polsce i promujące ideę zrównoważonego rozwoju oraz edukację ekologicznej.
Choć minął już miesiąc od tego wydarzenia, wspomnienia pozostają żywe. Dla tych, którzy chcieliby przypomnieć sobie ten wyjątkowy dzień, na Facebooku przygotowana została obszerna fotorelacja, która doskonale oddaje atmosferę Pikniku – pełną kreatywnego podejścia do nauki.