Asset Publisher Asset Publisher

Międzynarodowy Dzień Lasów

Międzynarodowy Dzień Lasów, który przypada na pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, to świetna okazja, aby w wolnej od obowiązków chwili po prostu wybrać się do lasu na "wagary". Jest to doskonały moment, aby skorzystać z tego co daje nam przyroda.

Leśny spacer, a może coraz bardziej popularna "leśna kąpiel"?
Wszyscy wiemy, że to tylko szczypta możliwości, które może ofiarować nam środowisko przyrodnicze. Dzień 21 marca to idealna chwila, aby "ciekawskim" okiem spojrzeć głębiej na to co nas otacza... a może warto "zamknąć oczy" i zastanowić się co by było gdyby w naszej zwyczajnej codzienności, a raczej w tej banalnej przestrzeni budowlanej, nagle znikło drewno? .. i co by nam wówczas pozostało (…)?

 

 

"LAS I EDUKACJA"- hasło przwodnie oraz poniżej wymieniane komunikaty kluczowe, tegorocznego Międzynarodowego Dnia Lasów, być może będą stanowiły dopełnienie naszej wiedzy na temat korzystnego wpływu lasu nie tylko na klimat, powietrzę, wodę czy glebę (...). 

 

Zrozumienie lasów i utrzymanie ich w dobrym stanie jest kluczowe dla naszej przyszłości

Lasy pomagają w utrzymaniu powietrza, gleby, wody oraz człowieka w dobrym stanie. Są zasadniczym elementem wielu wyzwań, z którymi się obecnie mierzymy, takich jak przeciwdziałanie zmianom klimatu, eliminowanie głodu czy realizacja idei zrównoważonego rozwoju społeczności miejskich i wiejskich. Ich rola stanie się z czasem jeszcze większa, populacja ludzka nieustannie bowiem rośnie i do 2030 roku osiągnie 8,5 miliarda.


(fot. Ewelina Fabiańczyk)

Nigdy nie jesteś zbyt młody, by zacząć uczyć się o drzewach

Pomaganie najmłodszym w łączeniu się z naturą  sprawia, że młode pokolenia mają większą  świadomość korzyści płynących ze zrównoważonego zarządzania drzewami i lasami. Dla niektórych dzieci lasy są bezpośrednim źródłem pokarmu, drewna, a także schronieniem, są częścią ich codziennego życia. Inne dzieci mogą odkrywać lasy w salach lekcyjnych i w szkołach leśnych, spędzając czas na wycieczkach z przewodnikiem do lasów lub parków miejskich, albo mogą się uczyć o drzewach rosnących w ogrodach.

 


(fot. Ewelina Fabiańczyk)

Nowoczesna i tradycyjna wiedza to klucz do zachowania lasów w dobrym stanie

Leśnicy dobrze znają i rozumieją naturę, ale równocześnie poznają najnowocześniejsze technologie, by sprawnie zarządzać naszymi lasami w sposób zrównoważony. Społeczności lokalne mają nieocenione doświadczenie i ogromną wiedzę w zakresie ochrony zasobów leśnych oraz ich zrównoważonego pozyskania. Ludzie z mniejszych miejscowości, na przykład, które zgodnie z tradycją wielu regionów świata zbierają w lesie pożywienie i drewno opałowe, mogą przekazać tę wiedzę i doświadczenie młodszym pokoleniom.

Inwestowanie w edukację leśną może zmienić świat na lepsze

Inwestowanie w edukację leśną na wszystkich poziomach może pomóc naukowcom, politykom, leśnikom i lokalnym społecznościom w zatrzymaniu procesu wylesiania oraz przywracaniu do życia zdegradowanych krajobrazów. W zamian za to zdrowe lasy przyczynią się do osiągnięcia wielu celów zrównoważonego rozwoju, zapewniając na przykład środki do życia najbiedniejszym społecznościom świata oraz pomagając w zachowaniu różnorodności biologicznej.

 


Zielonogórscy edukatorzy leśni (fot. Sławomir Bak)

 

Równy dostęp do edukacji leśnej dla kobiet i mężczyzn

Wiele państw usilnie dąży do tego, by coraz więcej kobiet podejmowało studia leśne, widząc w równym dostępie do edukacji zarówno kobiet, jak i mężczyzn swoje priorytetowe zadanie. Równość płci w edukacji leśnej daje kobietom z obszarów wiejskich możliwość zrównoważonego zarządzania lasami.

Międzynarodowy Dzień Lasów został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, od 2012 r. dzień ten obchodzony jest na całym świecie.

Obchody mają na celu rozbudzenie w społeczności całego świata świadomości znaczenia lasów dla człowieka. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zachęca wszystkie kraje do podejmowania działań służących pogłębianiu wiedzy o roli i znaczeniu lasów.

Organizatorzy MDL zachęcają kraje do podejmowania działań, czyli sadzenie drzew, organizowania konkursów, wystaw czy innych inicjatyw na poziomie lokalnym, krajowym czy międzynarodowym, których celem jest uświadamianie znaczenia lasów.

 

#MDL #BądźDobryDlaPrzyrody #EdukacjaPrzygodą #LasyPaństwowe #DlaLasuDlaLudzi #dbajośrodowisko

 

Baner MDL 2019 (do pobrania w języku polskim- link).

Materiały żródłowie o MDL na stronie Fao (link).

 

 

 

 

 

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)