Asset Publisher Asset Publisher

Montaż zapór leśnych zakończony

W celu efektywnej ochrony rybołowa, na terenie Nadleśnictwa Babimost, zakończony został montaż zapór leśnych.

Rybołów to wyjątkowy ptak, który niestety należy do grupy najbardziej narażonych na wyginięcie gatunków ptaków szponiastych w Polsce. Jest on objęty ochroną gatunkową ścisłą co oznacza, że jego strefa ochrony funkcjonuje na zasadach rezerwatu. Szacuje się, że w Polsce występuje ok. 30 par tego gatunku, a lasy lubuskie to ostoja rybołowa!

W celu zwiększania bioróżnorodności, w ramach projektu "Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce" Lasy Państwowe podejmują wiele działań w kierunku zatrzymania spadku oraz uzyskania wzrostu liczebności rybołowa na terenie Polski. W tym zakresie prowadzi się szereg kompleksowych działań, m.in. tworząc sztuczne gniazda (platformy).Jedna z trzech platform dla rybołowa zamontowana na terenie Nadleśnictwa Babimost (fot. Paweł.Nowak, Nadlesnictwo Babimost)

Nadleśnictwie Babimost w 2015 r. utworzono dwie takie platformy, a z końcem maja br., leśnicy współpracując z Komitetem Ochrony Orłów, stowarzyszeniem koordynującym realizowany projekt, zamontowali jeszcze jedno sztuczne gniazdo.


Zapora leśna zamontowana na terenie Nadleśnictwa Babimost w celu ochrony stref ochronnych rybołowa (fot. P. Nowak).

Chcąc dodatkowo chronić potencjalne miejsca lęgowe rybołowów, dzisiaj  zakończyliśmy również montaż zapór leśnych (szlabanów). Prowadząc monitoring przyrodniczy z niecierpliwością wypatrujemy, kiedy zamontowane platformy zostaną zasiedlone i będziemy mogli cieszyć się ze wzrostu populacji rybołowa w naszym regionie.


Durchschnitt (0 Stimmen)