Asset Publisher Asset Publisher

Niecodzienne Święto Lasu

W sobotę 23 września br., na terenie Ośrodka Rekreacyjno- Sportowego w Żarach, Fundacja Natura Polska zorganizowała „Święto Lasu”. Głównym celem imprezy była szeroko pojęta promocja LASU i jego naturalnego bogactwa. Wśród partnerów nie zabrakło miejscowych nadleśnictw, leśników z Brandenburgii i lokalnych samorządów.

Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia zaowocowało posadzeniem polsko- niemieckiego lasu. Fachowy  instruktaż stanowiskowy, przeprowadził Jana Lesser - Nadleśniczy Nadleśnictwa Lipinki. W sadzeniu lasu uczestniczyli organizatorzy i partnerzy wydarzenia, pracownicy nadleśnictw oraz goście. Pozytywne emocje towarzyszyły młodzieży, uczestniczącej w pracach i patrząc na ich zaangażowanie, można by było z nadzieją przywołać przysłowie „Czym skorupka za młodu nasiąknie …”.

(fot. E.Fabiańczyk)

Podczas imprezy uczestnicy, poza bogatą ofertą aktywności edukacyjno- warsztatowej, sportowej, czy też ciekawymi prezentacjami wystawców, mieli okazję poznawać walory przyrodnicze regionu, specyfikę pracy leśników i drwali czy też dokonać wymiany doświadczeń związanych z zarządzaniem lasami w Polsce i Niemczech.

Zielonogórskie jednostki LP reprezentowali pracownicy Nadleśnictwa Lipinki, Nadlesnictwa Krzystkowice, Nadleśnictwa Lubsko i Wymiarki oraz Ośrodka Edukacji Przyrodniczo- Leśnej w Jeziorach Wysokich. Edukacyjne stoiska leśne cieszyły się zainteresowaniem nie tylko wśród najmłodszych. Dozę ciekawości i zaciekłych poszukiwań, np. podczas rozpoznawania drewna, można było dostrzec również wśród starszego pokolenia. Jak się okazało, określenie gatunku drewna to nic trudnego,  jeśli jest to zadanie realizowane pod okiem leśników.

(fot. E.Fabiańczyk)

Wyrazy uznania i serdeczne gratulacje, za zaangażowanie, należą się dla Pana Tomasza Żółkiewicza, Prezesa Fundacji Natura Polska i organizatora Święta Lasu- wydarzenia „dopiętego na ostatni guzik”. Pomysłodawczynią pierwszego Święta Lasu, zorganizowanego przez Urząd Gminy w Tuplicach 18 lat temu była pani Aneta Mazur (archiwalna relacja filmowa z tamtej imprezy do obejrzenia poniżej).

 

 

Podsumowując niniejsze wydarzenie zasadne będzie stwierdzenie, że było to niecodzienne Święto Lasu, które nie tylko stanowi przykład świetnie zorganizowanej imprezy, ale również ukazuje chęć przekazania dla społeczeństwa misji zawodowych i pasji, w celu szerzenia wiedzy i umiejętnego podejmowania codziennych decyzji wobec  środowiska naturalnego.

Z leśnymi pozdrowieniami,

Darz Bór!

Durchschnitt (0 Stimmen)