Asset Publisher Asset Publisher

Sadzonki gotowe do akcji "odnowienia 2018"

W Lasach, w pierwszych tygodniach wiosny zdecydowanie „najgoręcej” jest na szkółkach leśnych. Praca wre. Wszystko po to by jak najszybciej – zanim zrobi się zbyt gorąco i za sucho - wyjąć z gruntu i przekazać leśniczym sadzonki do zalesień i odnowień.

Na terenie RDLP w Zielonej Górze mamy 16 szkółek leśnych, które dostarczają sadzonki 20 Nadleśnictwom oraz w miarę możliwości, także odbiorcom zewnętrznym. Króluje u nas produkcja polowa (96% produkowanych sadzonek), tzn., taka, gdzie nasiona wysiewane są wprost do gruntu i sadzonki drzew i krzewów wzrastają bez dodatkowej sztucznej osłony. 

Niewielki procent produkcji naszych szkółek odbywa się pod specjalnymi namiotami. Nadleśnictwo Babimost na szkółce leśnej w Rogozińcu, produkuje sadzonki w kontenerach. Sadzonki kontenerowe produkowane i sprzedawane są w specjalnych pojemnikach razem z bryłką podłoża, dzięki czemu można je sadzić przez większą część roku. Niektóre partie sadzonek są mikoryzowane – tzn., że na ich korzeniach zaszczepiono grzybnię pożytecznych grzybów symbiotycznych, które wspomagając pobieranie wody i substancji pokarmowych korzystnie wpływają na rozwój i wzrost młodych drzewek.

Jak można kupić sadzonki produkowane na szkółkach leśnych?

„Należy skontaktować się z odpowiednim Nadleśnictwem lub bezpośrednio z leśniczym szkółkarzem – tam otrzymamy wszelkie potrzebne informacje. Dane teleadresowe znajdują się na stronach internetowych Nadleśnictw. Z aktualną ofertą szkółek leśnych można także zapoznać się za pośrednictwem specjalnej aplikacji umieszczonej na stronie internetowej RDLP w Zielonej Górze pod nazwą Sprzedaż sadzonek , gdzie Nadleśnictwa umieszczają informacje o nadmiarach sadzonek, które mogą przeznaczyć do sprzedaży"- mówi Anna Grabska, specjalista ds. hodowli lasu w RDLP w Zielonej Górze.

Jakie sadzonki możemy nabyć na szkółkach leśnych? Przede wszystkim są to sadzonki naszych najpopularniejszych gatunków lasotwórczych: sosny, dębów, buka, świerka i brzozy. W mniejszych ilościach produkujemy sadzonki gatunków domieszkowych i biocenotycznych, czyli wzbogacających środowisko leśne i polepszających warunki bytowania ptaków i ssaków leśnych, np. dzikiej jabłoni i gruszy, czy czereśni ptasiej. Ciekawostką i zarazem rarytasem na naszych terenach są sadzonki robinii akacjowej, szczególnie cenionej przez pszczelarzy, produkowanej w niewielkich ilościach przez Nadleśnictwo Krosno z nasion pochodzących z cennych drzewostanów nasiennych tzw. Robinii masztowej.

W 2017 roku na szkółkach leśnych Nadleśnictw RDLP w Zielonej Górze wyprodukowano ok. 40 mln. sadzonek.Z tego ok. 30 mln zostanie wiosną tego roku wysadzonych w uprawach leśnych w ramach odnowień i zalesień. Pozostałe sadzonki będą pozostawione do dalszej produkcji (tzw. sadzonki wieloletnie) lub zostaną sprzedane zewnętrznym odbiorcom. 

Zobacz film z serii „Oblicza lasu”.

 

Durchschnitt (0 Stimmen)