"POZNAJEMY PTAKI POLSKI (...)" #spotkanieNr1

Pasjonatów ornitologii oraz sympatyków przyrody zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi uczestnictwa w ciekawym projekcie edukacji ekologicznej.

RDLP w Zielonej Górze zaprasza na spotkanie organizacyjne dotyczące uczestnictwa w projekcie edukacji ekologicznej pn. "POZNAJEMY PTAKI POLSKI I ZASADY BIORÓŻNORODNOŚCI, SZANUJEMY DZIEŁO STWORZENIA", który uzyskał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Myślą przewodnią projektu jest aktywne zaangażowanie młodzieży w prowadzenie obserwacji ornitologicznych w okolicy zamieszkania i/lub miejsca pobierania nauki.

Projekt ma charakter ponadregionalny i obejmuje zasięgiem 8 województw, a w tym woj. lubuskie. Grupę docelową stanowi młodzież w wieku od 8 do 18 roku życia w momencie przystąpienia do projektu.

W projekcie uczestniczą także osoby dorosłe w charakterze animatorów, których jest 18. Okres realizacji projektu: od 2018 r. do 31.marca 2021 roku. Więcej szczegółów odnośnie projektu zostanie omówionych podczas sobotniego spotkania (program poniżej), które odbędzie się o godz. 1230 w sali konferencyjnej (sala 510) w budynku RDLP w Zielonej Górze (ul. Kazimierza Wielkiego 24 a).

Animator: Grzegorz Patek- leśnik z Nadleśnictwa Krzystkowice, pasjonat ornitologii i fotografii o tematyce przyrodniczej oraz miłośnik jazzu. Posiada ogromną wiedzę techniczną i praktyczną z zakresu fotografii, czemu dowodzą wystawy fotograficzne w Muzeum Archeologicznym w Świdnicy i wystawy na Uniwersytecie w Białymstoku. Laureat wielu konkursów, m.in. konkursu Lasu Polskiego (przykładowe fotografie w załączeniu).

Osoby, które chciały by już teraz zapoznać się z Animatorem, zachęcamy do wysłuchania leśnego reportażu w programie "Między nami zwierzętami" na antenie Radia Zachód (103 FM)-  już dzisiaj, w ostatnią czerwcową środę, o godz. 2000 leśniczy Grzegorz Patek, dzieląc się swoim doświadczeniem zawodowym i pasją, zaznajomi słuchaczy z własnymi spostrzeżeniami ze świata przyrody. Leśnik postara się przekazać również swoją wiedzę z techniki kompozycji obrazowej i opowie o swoim "malarstwie fotograficznym", a pani redaktor Małgorzata Nabel-Dybaś ok. godz.  2115 zada kilka zagadek związanych z tematem audycji

PROGRAM SPOTKANIA #NR1

 Sobota 30 czerwca 2018r. – godz. 12:30 RDLP w Zielonej Górze (sala 510)

ROZPOCZĘCIE

Powitanie zgłoszonych uczestników projektu oraz osób zainteresowanych udziałem w programie edukacji ekologicznej.

Przedstawienie merytorystów: koordynatora projektu z Fundacji Ekologicznej Laudato  Si’ oraz animatora grupy "zielonogórskiej"

"Poznajemy ptaki polski (..)"

- prezentacje multimedialne obejmujące zagadnienia organizacyjne i merytoryczne

  1. Cel projektu i założenia projektu.
  2. Charakterystyka grupy docelowej.
  3. Terenowa karta obserwacji ptaków- instrukcja wypełniania.
  4. Oferta edukacyjna i pakiet młodego ornitologa (wyposażenie obserwatora).
  5. Portal przyrodniczy- avesobserwacje.pl
  6. Wybór terenu badań.
  7. Poznaj ptaki Polski i obserwuj.

Część formalno-organizacyjna

Rozdysponowanie pomiędzy zakwalifikowanych uczestników atrybutów obserwatora - etap I (odbiór lornetek nastąpi po wypełnieniu przez uczestnika protokołu odbioru). 

Podczas kolejnego spotkania (20 lipca br.), uczestnikom, zostanie wręczony poradnik metodyczny - Vademecum obserwatora. 

 

Pokląskwa (fot. Grzegorz Patek)

Więcej informacji na temat uczestnictwa w projekcie znajdą Państwo na stronie organizatora (link) oraz w materiałach do pobrania (link).

Wodniczka (fot. Grzegorz Patek)

Czajka (fot. Grzegorz Patek)

#spotkanieNr1

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania inaugurującego projekt, które odbyło się 30 czerwca br., w siedzibie biura RDLP w Zielonej Górze.


Grupa obserwatorów ptaków podczas spotkania inaugurującego projekt w Zielonej Górze (fot. K. Ostrowski)

Na czerwcowe spotkanie przybyło ok. 40 osób, a wśród nich zrekrutowani uczestnicy projektu wraz ze swoimi rodzicami oraz leśnicy. Podczas inauguracji, grupa zainteresowana udziałem w projekcie miała okazję poznać Łukasza Chorągwickiego - koordynatora ponadregionalnego projektu z Fundacji Ekologicznej Laudato Si’, który zaznajomił słuchaczy ze sprawami formalnymi oraz misją projektu.


Łukasz Chorągwicki- koordynator ponadregionalnego projektu dofinansowanego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
szczegółowo zaznajomił słuchaczy z celem projektu oraz zasadami jego realizacji (fot. E. Fabiańczyk)

Kolejnym prelegentem był Grzegorz Patek, który w trakcie swojego wystąpienia zaprezentował słuchaczom ciekawe gatunkami ptaków, które możemy spotkać w naszym regionie. Leśnik z Nadleśnictwa Krzystkowice, od lat pasjonujący się ornitologią i fotografią przyrodniczą, pełniąc funkcję animatora projektu będzie wspierał merytorycznie liczną grupę uczestników z terenu Zielonej Góry i okolic w trakcie trwania kilkuletniego działania edukacyjnego.


Grzegorz Patek- animator zielonogórskiej grupy obserwatorów podczas comiesięcznych spotkań będzie się dzielił swoją pasją i wiedzą przyrodniczą (fot. E. Fabiańczyk)