30 maja w sobotę, na Deptaku w Zielonej Górze w specjalistycznych stanowiskach – namiotach prezentowany będą dzieciom las i jego mieszkańcy, żyjące w nim rośliny a także pracujący dla lasu leśnicy.
Oto niektóre ekspozycje :
1. „POD SOSNĄ"
Na tym stanowisku zorganizowane będą konkursy nt. rozpoznawania rodzimych drzew i krzewów po świeżych gałązkach - "Rozpoznaj! Jakie to drzewo?" oraz "Zagadki z leśnego koła fortuny" - o leśnych roślinach, ochronie przyrody i ciekawostki z lasów.
Zobaczymy również sadzonki drzew i krzewów, tablice z rycinami drzew i krzewów, pomoce dydaktyczne do rozpoznawania gatunków drzew oraz informacje o "Chrobrym" z Nadleśnictwa Szprotawa. Wszyscy chętni będą mogli sobie zrobić zdjęcie z największą szyszką świata.
2. „ZWIERZĘTA NASZYCH LASÓW"
Na odwiedzających czeka szereg atrakcji; bogata ekspozycja owadów, ptaków i ssaków zamieszkujących nasze lasy. Będzie można przy pomocy lup bardzo dokładnie przyjrzeć się owadom i dostrzec zmienność ich kształtów oraz barw. Uczestnicy festynu będą mogli zapoznać się z kolekcją skrzydlatych mieszańców lasu pod postacią ręcznie malowanych rzeźb ptaków, a także zbiorem publikacji książkowych o tematyce przyrodniczej. Chętni mogą wykonać samodzielnie pamiątkę związaną z ptakami oraz wziąć udział w konkursach dotyczących wiedzy na ich temat. Każdy może z bliska przyjrzeć się zgromadzonym eksponatom, wziąć udział w konkursie rozpoznawania tropów, sylwetek i zagadnień związanych ze ssakami. Niewątpliwą atrakcją i to nie tylko dla najmłodszych będą gry, zabawy, konkursy i quizy edukacyjne przygotowane przez pracowników Lasów Państwowych; m.in. leśne zgadywanki, gra plenerowa „bystrzak leśny", puzzle podłogowe, zadania manualne, możliwość zapoznania się z odgłosami zwierząt.
Na naszym stoisku zorganizowana zostanie wystawa trofeów łowieckich – w tym także spreparowanych zwierząt leśnych, a także:
- mini występy sygnalistów
- prezentacja filmów o tematyce łowieckiej
- gra edukacyjna o gwarze łowieckiej.
3. " LEŚNICTWO DAWNIEJ" – ekspozycja starych urządzeń i narzędzi leśnych",
Na tym stanowisku będzie można zobaczyć urządzenia i narzędzia leśne używane dawniej w leśnictwie a obecnie wycofane ze względu na postęp technologiczny w lasach.
4. „KANCELARIA LEŚNICZEGO",
W zacisznym miejscu przy Kościele pw. Matki Boskiej wszyscy chętni będą mogli zapoznać się z różnymi aspektami pracy leśników. Proponujemy wystawę maszyn i samochodów specjalistycznych pracujących w naszych lasach (harwester, forwarder, Land Rovery pożarnicze i Straży Leśnej), ekspozycję imitującą kancelarię leśniczego, prezentację atrybutów jego pracy (mundur, numerator, rejestrator, cechówka, itp.). Ponadto, na tym stanowisku znajdziecie Państwo sokolników, ofertę Gospodarstwa Rybackiego „Karp z lasu", ofertę wyrobów Zakładu Drzewnego w Klenicy i wiele innych atrakcji.
5. „SPORT W LESIE",
Idąc naprzeciw oczekiwaniom wielu turystom oraz miłośnikom przyrody odwiedzających rokrocznie nasze lasy, pragniemy przybliżyć Państwu tematykę oraz formy wypoczynku na świeżym powietrzu.
Sylwoterapia (drzewoterapia) - pobudzanie organizmu do samoleczenia poprzez przebywanie w obecności drzew i krzewów. Samo przebywanie pośród swobodnie rosnących drzew poprawia samopoczucie człowieka. Dotykanie, głaskanie, przytulanie się, ułatwia powrót do równowagi z naturą, czyli do równowagi z całym naszym organizmem. Sam spacer po lesie nie wystarczy. Należy wybrać odpowiednie gatunki drzew, dotykać je odkrytymi częściami ciała - najlepiej czołem, dłońmi, bosymi stopami i plecami. Leczniczy wpływ drzew na organizm ludzki potwierdzają badania naukowe. Substancje zawarte w liściach, kwiatach
i korze wielu drzew mają właściwości bakteriobójcze, przeciwbólowe i przeciwzapalne, a soki i olejki poprawiają samopoczucie i dodają sił. Z sylwoterapii warto korzystać, zwłaszcza wiosną i latem.
- Sosna - korzystnie wpływa na układ oddechowy człowieka
- Brzoza - działa uspokajająco, łagodzi stany depresyjne, wzmacnia, wspomaga w leczenie chorób dróg moczowych, wątroby, płuc i nadczynności tarczycy. Sok z tego drzewa bogaty w sole mineralne, potas, magnez, wapń i witaminy z grupy B zapobiega tworzeniu się kamieni w organizmie, poprawia metabolizm.
- Wierzba - uspokaja i działa przeciwbólowo oraz rozkurczowo
- Lipa - minimalizuje zmęczenie, stymuluje pracę układu oddechowego i krążenia, przywraca równowagę
- Dąb - redukuje stres, pobudza do pracy naczynia limfatyczne i krążenie krwi. Wywar z jego kory leczy choroby skórne.
- Jarzębina - wpływa korzystnie na psychikę i pomaga w walce z nałogami. Związki czynne zawarte w jarzębinie działają moczopędnie, przeciwzapalnie. Stosowana zewnętrznie (do nacierania) łagodzi bóle mięśniowe i stany reumatyczne.
- Buk - pozytywnie wpływa na psychikę, a zwłaszcza na koncentrację uwagi. Spacery wśród buków polecane są osobom narażonym na stresy, choroby układu krążenia, gardła i nerek.
- Jabłoń - pobudza do działania
- Grusza - stymuluje pracę układu krążenia
- Czarny bez - działa na organizm moczopędnie, rany szybciej się goją, poprawia się stan psychiczny. Herbata z jego kwiatów jest skuteczna w leczeniu przeziębień, wzmacnia system immunologiczny.
Nie jest zagadką, że ta forma czynnego spędzania czasu w terenie jest najbardziej dostępna, najtańsza a zarazem przyjazna ponieważ poprawia samopoczucie człowieka.
Również formy wszelkiej sprawności fizycznej tj. biegi, jazda na rowerze, jazda konno, nordic walking, spacer wykonywane bezpośrednio w lesie wpływają kojąco i stymulująco na nasz organizm.
Na naszym stoisku przedstawimy Państwu proste gry i zabawy, które z powodzeniem będą mogli Państwo wykonać sami w czasie spędzania wolego czasu w lesie.
6. „LEŚNE KINO", w którym obejrzymy nasze najlepsze leśne produkcje filmowe.
7. „KĄCIK PLASTYCZNY",
w którym na dzieci czekać będą ciekawe zadania plastyczne i wygodne miejsce do ich tworzenia. Wszystkie dzieci będą mogły wykorzystać swój talent do stworzenia gigantycznego, wspólnego obrazu o lesie.
Nad całością czuwać będzie Biuro Leśnej Osady – „DZIUPLA", w którym oprócz informacji o ofercie bieżącej będzie można zapoznać się z ofertą nadleśnictw z zakresu udostępniania lasu, pobrać materiały, legitymacje do konkursów, talony żywnościowe, nagrody, itp.
Tego dnia naszym leśnikom towarzyszyć będą ludzie, których pasje związane są z lasem. Dla niektórych z nich najważniejszym tworzywem jest drewno, dla innych jego pochodne a jeszcze inni w lesie szukają natchnienie dla twórczości.
RZEŹBIARZE:
1. Lech Bęben z Nowej Soli
2. Jerzy Kupczyk z Żagania
3. Henryk Domaradzki – rzeźbiarz, malarz.
Ekspozycja rzeźbiarska w dniu 30.05.2015 roku obejmować będzie:
- ciągłą pracę w drewnie;
- pokaz zdjęć wykonanych rzeźb;
- wystawę wyrzeźbionych leśnych ptaków;
- pokaz wyrzeźbionych leśnych grzybów (konkurs w ich rozpoznawaniu);
- dla chętnych dzieci – samodzielne wykonanie miseczki lub rzeźby w glinie;
MALOWANIE CIAŁA i TWARZY:
1. Amancio Chiari Arcia
Artysta–malarz; ciałem i duszą Indianin z plemienia Kuna w Panamie.
2. Barbara Bodak
Artystka – amatorka. Na co dzień pracuje jako Podleśniczy w Nadleśnictwie Szprotawa w Leśnictwie Długie. Podczas Leśnego Dnia Dziecka malować będzie buzie wszystkich chętnych dzieci, wyczarowując na nich leśne zwierzęta, owady i rośliny.
WARSZTATY „CZERPANEGO PAPIERU" MACIEJA KUSZA
Uczestnicy zdobędą wiedzę teoretyczną i praktyczną o wytwarzaniu papieru. Sami będą przygotowywać celulozę, czerpać sitami, barwić i zdobić, wyciskać z wody i suszyć kartki czerpanego papieru. Pan Maciej Kusz zajmuje się także:
-budową ekologicznego domu w technologii glinosłombala, technologii tak starej, a jednocześnie tak nowej w naszym kraju. Technologii ekologicznej i ekonomicznej;
- prowadzeniem warsztatów artystycznych dla różnych grup wiekowych np. rzeźba w glinie, kamieniu, malowanie na szkle...;
- organizowaniem pokazów ginących zawodów na festynach czy innych uroczystościach np.: kowalstwo, wikliniarstwo, czerpanie papieru...
- przeprowadzeniem warsztatów o tematyce eko-budownictwa.
POKAZ in vivo PRODUKCJI BUDEK LĘGOWYCH - z możliwością ich otrzymania jako wygranej w konkursach.