Asset Publisher Asset Publisher

eRyś w finale najważniejszego konkursu w polskim internecie

Leśny Wortal Edukacyjny „Las rysia eRysia” www.erys.pl znalazł się w finale V edycji prestiżowego konkursu Webstarfestival, promującego najlepsze strony www. Członkowie Akademii Internetu ocenili wortal jako stronę funkcjonalną i innowacyjną. Teraz kolej na werdykt internautów.


Leśny Wortal Edukacyjny „Las rysia eRysia" www.erys.pl znalazł się w finale V edycji prestiżowego konkursu Webstarfestival, promującego najlepsze strony www. Członkowie Akademii Internetu ocenili wortal jako stronę funkcjonalną i innowacyjną. Teraz kolej na werdykt internautów.

Już od trzech lat dzieci w towarzystwie eRysia poznają las i jego tajemnice. Razem z nim zwiedzają leśne zakamarki, poznają mieszkańców lasu, uczą się go słuchać i rozumieć. Doceniła to Akademia Internetu, która uznała Wortal za przedsięwzięcie dostosowane do potrzeb dzieci i młodzieży, a jednocześnie pomysłowe i atrakcyjne dla tak wymagających użytkowników.

Webstarfestival to największy w Polsce konkurs na najlepsze strony internetowe. eRyś znalazł się w piątce finalistów w kategorii Edukacja i praca. W drugim etapie oceny zgłoszonych stron dokonują niezależnie: Akademia Internetu oraz internauci. W konkursie Webstarfestival przyznawane są nagrody: Webstary dla najlepszych stron internetowych, Webstary Internautów – nagrody, oraz nagroda specjalna – statuetka dla Człowieka Roku Polskiego Internetu. Lista nominowanych oraz regulamin dostępne są na stronie konkursu:

http://www.webstarfestival.pl/glosowanie/internauci.

Aby wesprzeć eRysia i zagłosować, należy:
• wysłać sms o treści WSF.W0503 na numer 7238;
• koszt całkowity jednego sms'a to 2,44 zł;
• głosowanie trwa od 3 listopada od godziny 9.00 rano do 16 listopada do godziny 15.00;
• każda osoba, identyfikowana jako numer telefonu, może oddać głos tylko jeden raz w ciągu doby;
• organizator konkursu przewidział dla głosujących nagrody, w tym główną
w wysokości 5 000 zł.


Anna Malinowska
Rzecznik prasowy Lasów Państwowych

 

Leśny Wortal Edukacyjny „Las Rysia eRysia" - www.erys.pl - to przedsięwzięcie Lasów Państwowych współfinansowane przez NFOSiGW. Tematem wortalu jest las i jego mieszkańcy, jak również ekologia i ochrona środowiska.

Dziś www.erys.pl ma prawie 4 000 zarejestrowanych użytkowników, w różnych konkursach wzięło udział ponad 1 000 tysiąc dziewcząt i chłopców, na sam konkurs fotografii o tematyce przyrodniczej przesłano ponad 700 fotografii.

Na wortal składają się trzy serwisy:
• dla dzieci ze szkół podstawowych klas 4 – 6,
• dla gimnazjalistów i licealistów oraz
• serwis dla nauczycieli.

W serwisach znajdują się:
Kilkadziesiąt gier, zabaw i prezentacji. Można wybrać się na wirtualny spacer po lesie, można się wcielić w rolę leśnika i spróbować wyhodować samodzielnie las lub oznaczyć, z jakiego drzewa pochodzi liść lub owoc, który znaleźliśmy podczas leśnych spacerów.
Słownik, który pozwala sprawdzić znaczenie słów używanych przez przyrodników i leśników.
Leśnoteka - multimedialna encyklopedia. W niej opisy najważniejszych gatunków ssaków, ptaków, gadów, płazów, owadów i roślin żyjących w polskich lasach, wzbogacone o zdjęcia, nagrania głosów i filmy.
„Blog Leśniczego". Jeśli ktoś chce otrzymać z pierwszej ręki informacje na temat życia lasu i leśnika, powinien koniecznie zajrzeć do „Bloga Leśniczego", który co tydzień opisuje swoje przygody z jeleniami, drzewami i ... grzybiarzami. Na aktywnych internautów czeka również forum.
Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Coroczne konkursy fotograficzne, konkursy wiedzy oraz na najlepsze blogi o tematyce przyrodniczej.
Galeria fotografii. Gdzie do umieszczanych przez dzieci prac komentarz i fachowe porady pisze uznany fotografik przyrody Piotr Pukos.
W serwisie dla nauczycieli zostały zamieszczone:
o zbiór scenariuszy zajęć, z kartami pracy (dostosowanych do wykorzystania wiedzy z wortalu),
o forum dyskusyjne dla nauczycieli,
Nauczyciele mogą też zapytać leśnika o zjawiska zachodzące w lesie i o urządzenia leśnej infrastruktury.

Autorami treści zamieszczonych na stronach eRysia są leśnicy, którzy na co dzień zajmują się edukacją. Autorem szaty graficznej jest rysownik Barnaba Majewski. W encyklopedii leśnej zostały wykorzystane zdjęcia Antoniego Kasprzaka, fotografika-leśnika. Wydawnictwo Forest udostępniło skany liści, kwiatów, owoców, nasion i pędów drzew. Wszystko poskładała w całość firma InternetArt, która stworzyła mechanizm strony.