Asset Publisher Asset Publisher

GŁOSUJ NA DĄB WYBICKIEGO - EUROPEJSKIE DRZEWO ROKU

Dąb Wybickiego – drzewo poświęcone pamięci Józefa Wybickiego, twórcy hymnu Polski – zdobyło tytuł Drzewa Roku 2013!

Na Dąb Wybickiego w Będominie w woj. pomorskim oddano ponad 8 000 głosów. Do 3. edycji konkursu zgłoszono 191 drzew z całej Polski. W sumie na 11 drzew , w czerwcu 2013 roku podczas głosowania , oddano ponad 26 000 ważnych głosów.

Zdobywca tytułu Drzewo Roku 2013 – Dąb Wybickiego rośnie obok Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Dąb trafił do konkursu dzięki jednej z turystek, którą drzewo urzekło swoim majestatem. Patron dębu - Józef Wybicki urodził się w dworze, w którym znajduje się obecnie muzeum, gdy dąb miał już ponad sto lat. Pod drzewem Wybicki, jako mały chłopiec słuchał opowiadań swojego ojca o udziale w wojnie w obronie króla Stanisława Leszczyńskiego. Kilkadziesiąt lat później, Józef sprzedał rodzinny majątek, bo Będomin po I rozbiorze Polski znalazł się w państwie pruskim. Dwór przeszedł na własność niemieckiej rodziny Dehlweid, aż do chwili ucieczki przed Armią Czerwoną. W kilka lat po wyzwoleniu powstał tu Uniwersytet Ludowy im. Józefa Wybickiego, potem szkoła podstawowa, a od 1978 roku – muzeum. Od ponad trzydziestu lat dąb oglądają uczestnicy wycieczek szkolnych, rodzinnych, indywidualnych. Od 25 lat w jego okolicy organizowany jest Bieg Mazurka, a od 2005 r. – rekonstrukcja historyczna Batalii Napoleońskiej. Drzewo jest też obiektem malarskim i fotograficznym. Jest po części dębem każdego z nas: przywołuje cechy bliskie Polakowi, jak np. patriotyzm czy waleczność, świadczy o sile tradycji i potędze symbolu – napisała autorka zgłoszenia, która odwiedziła muzeum w 2010 r.

1 lutego 2014 rusza kolejna edycja międzynarodowego konkursu Europejskie Drzewo Roku.

W plebiscycie Europejskie Drzewo Roku z Dębem Wybickiego z Będomina konkurować będą dęby z Czech, Słowacji, Szkocji, Francji, Włoch i Walii, a także wiąz z Bułgarii, dzika grusza z Węgier oraz topola z Irlandii. Głosowanie trwa od 1 do 28 lutego na stronie www.swietodrzewa.pl lub www.treeoftheyear.org.

A już 1 marca zostaną ogłoszone wyniki.

Lasy Państwowe są partnerem strategicznym projektu Święto Drzewa Klubu Gaja Zachęcamy do udziału w głosowaniu!