Asset Publisher Asset Publisher

Gotowi do akcji

Co roku wczesną wiosną rozpoczyna się okres zagrożenia pożarowego lasów i trwa aż do późnej jesieni. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, lasy w Polsce każdego roku płoną prawie 10 tys. razy, a ponad 90% pożarów wywołuje człowiek

15 marca br. na terenie nadleśnictw RDLP w Zielonej Górze wprowadzono akcję bezpośrednią w ochronie przeciwpożarowej lasu. Oznacza to, że w 20 nadleśnictwach na 66 dostrzegalniach pożarowych, w oparciu o ustalany codziennie aktualny i prognozowany stopień zagrożenia pożarowego lasów, od rana do zmroku lasy będą monitorowane przez obserwatorów, a w teren ruszą patrole.

Zdawać by się mogło, że aura nie sprzyja jeszcze pożarom lasu. Wystarczy jednak parę cieplejszych dni z podmuchem wiatru aby zagrożenie pożarowe gwałtownie wzrosło. Pierwszy pożar wybuchł już 8 lutego w Nadleśnictwie Świebodzin. Spaliło się 10 arów leśnej ściółki.           5 marca w Nadleśnictwie Bytnica spłonęło niemal pół hektara uprawy leśnej.

Aby dobrze przygotować się do akcji w 2016 roku, w pierwszych dniach marca w Łagowie na Wiosennej Naradzie Przeciwpożarowej  spotkali się przedstawiciele służb odpowiedzialnych za ochronę lasów przed pożarami: leśnicy i strażacy. W naradzie, połączonej ze szkoleniem, uczestniczyły również służby RDLP w Szczecinie. Merytorycznego wsparcia udzielili pracownicy naukowi Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym – dr hab. Ryszard Szczygieł i Mirosław Kwiatkowski.

Spotkanie było okazją do przedstawienia  statystyk pożarów lasu, analiz, w tym również ekonomicznych dotyczących ubiegłego roku. W 2015 roku odnotowano aż 676 zapaleń bezpośrednio zagrażających lasom, w których interweniowała służba leśna. Las palił się 332 razy. Spaliło się 50 hektarów lasu. Niestety aż 40% na skutek celowego podpalenia. W trzech przypadkach ustalono sprawców i sprawy skierowano do prokuratury i sądów.

Najwięcej – bo aż 94 razy- wyjeżdżano do pożaru w sierpniu. Takiej ilości pożarów sprzyjały wyjątkowo niekorzystne warunki meteorologiczne a szczególnie mała wilgotność ściółki leśnej spowodowana rekordowo niskim poziomem opadów (16 mm).  Tylko dzięki sprawnym, skoordynowanym działaniom leśników i strażaków z PSP i OSP nie doszło do dużych pożarów lasu, jakie zdarzały się już na ziemi lubuskiej w ubiegłych latach.

Wraz z nadejściem wiosny rusza kolejna edycja kampanii informacyjno-edukacyjnej „Ratujmy skowronki", której celem jest zapobieganie wypalaniu traw oraz informowanie społeczeństwa o negatywnych skutkach oddziaływania ognia na środowisko przyrodnicze.

Wszystkie przypadki pojawienia się ognia w lesie prosimy zgłaszać na numer 998 lub 112.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo lasów zależy od każdego z nas!

Prezentacja Pawła Wcisło - Naczelnika Wydziału Obronności i Ochrony Mienia 

Prezentacja dr hab. Ryszarda Szczygła - Kierownika Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa

Przygotowała: Anna Niemiec