Asset Publisher Asset Publisher

Jaki piękny widok!

Nad jeziorami w lasach wokół Sławy wypoczywa co roku tysiące turystów.To właśnie dla nich i dla mieszkańców, leśnicy przygotowali ścieżki rowerowe i edukacyjne, wiaty, siłownię pod chmurką oraz drewnianą wieżę widokową.

Pierwszego dnia wiosny 2016 roku Nadleśniczy Wiesław Daszkiewicz w asyście włodarzy lokalnych samorządów: Burmistrza Sławy, Wójta Gminy Kolsko i Starosty Wschowskiego oddał do użytku wieżę widokową w Nadleśnictwie Sława Śląska. Od dziś można podziwiać krajobraz okolic największego w woj.lubuskim akwenu -  Jeziora Sławskiego.

Wieża zbudowana ze świerkowego drewna ma 40 metrów wysokości, posiada dwie platformy widokowe – na poziomie 20 i 36 metrów. Do budowy zużyto 140m3 drewna świerkowego i 10 ton stali. Wchodząc na górny taras widokowy trzeba pokonać aż 192 stopnie.

Obiekt powstał w ramach projektu „Budowa i modernizacja systemu ścieżek turystycznych w Nadleśnictwie Sława Śląska dla zabezpieczenia obszarów Natura 2000" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

fot. Wstęgę przecinają: od lewej Z-ca Dyrektora RDLP w Zielonej Górze Krzysztof Poczekaj, Dyrektor RDOŚ w Gorzowie Wlkp. Jan Rydzanicz oraz Starosta Wschowski Marek Boryczka

"Budowa wieży trwała tylko 3 miesiące ale sam projekt prawie 2 lata - mówi Marek Szeluch - Zastępca Nadleśniczego, który był odpowiedzialny za realizację projektu. Wybór lokalizacji sprawdzaliśmy za pomocą drona. Wybraliśmy miejsce  z którego był najpiękniejszy widok. Dzięki dobrej współpracy z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych , które było Instytucją Wdrażającą udało się doprowadzić do finału ten skomplikowany projekt. Wieża otrzymała imię „Joanna" . Tajemnicą pozostaje na czyją cześć…"

fot. Z-ca Nadleśniczego Marek Szeluch otrzymał honorowe wyróżnienie "Zasłużony dla leśnictwa zielonogórskiego" z rąk z-cy Dyrektora RDLP w Zielonej Górze Krzysztofa Poczekaja.

W sąsiedztwie  wieży – na polanie Świetobór przygotowano dla aktywnych turystów siłownię „pod chmurką", drewniane ławki, wiatę, miejsca na ognisko, stojaki na rowery i interaktywne tablice edukacyjne.

W ramach tego samego projektu wbudowano również ścieżkę rowerową o długości 4,6 km,  platformę widokową" Ptasi Raj" oraz szereg ciekawych obiektów, które pozwolą na ukierunkowanie ruchu turystycznego na obszarze Pojezierza Sławskiego (obszar Natura 2000). Więcej o projekcie na stronie naturalnaslawa.pl/.

21 marca – w Międzynarodowym Dniu Lasu – społeczeństwo otrzymało od leśników kolejny atrakcyjny obiekt, dostępny nieodpłatnie dla wszystkich. 

fot. Nadleśniczy Wiesław Daszkiewicz z miejscowym proboszczem ks. Jerzym Ślusarczykiem

W planach kolejny wspólny z samorządami ciekawy projekt zagospodarowania terenów wokół Jeziora Sławskiego, gdzie w sezonie przebywa wielu turystów. „Wszystko robimy dla Sławy, a nie dla  sławy" – żartował Nadleśniczy Wiesław Daszkiewicz.

Więcej relacji z uroczystości : tutaj

Tekst : Anna Niemiec
Fot. Olga Ciemnoczołowska