Wrzesień 2018

O "Maćku" i "Szyszynie", czasami spoglądając oczyma mrówki, wspominając historię Leśnych Kompleksów Promocyjnych, albo o tym jak urządzać las...

W środę, 26 września br. o godz. 2000, na antenie Radia Zachód (103 FM) Małgorzata Nabel-Dybaś - redaktorka programu "Między Nami Zwierzętami" poprowadzi „reportaż z lasu”. Tym razem audycja będzie obejmowała wiele wątków, ale jeśli się dobrze przysłuchamy wówczas dostrzeżemy, że spoiwem wszystkich wypowiedzi będzie "plan na urządzenie lasu" i to w kontekście prawie 95- letniej szkoły „rzemiosła leśnego”.

Leśna edukacja jest przygodą! Zapewne, wspominając swoje dzieciństwo, możemy z tym hasłem się zgodzic...! Tym razem, w trakcie reportażu, odwiedzimy Nadleśnictwo Krzystkowice i porozmawiamy o “Szyszynie”, "Maćku" i mrówkach. Piękno lubuskie ... meandry rzeczne, stare dęby, ciekawa infrastruktura turystyczna... marzeniem mógłby być „nadmiar czasu”, który dałby nieskończone możliwości poznawania naszych terenów i to z wielu perspektyw. Niestety, kilkanaście minut na antenie radiowej to trochę za mało... ale może właśnie o ten niedosyt chodzi?! Posłuchajmy wspólnie i niech rośnie nasz apetyt, na poznawanie piękna i historii zielonogórskich lasów, który będą wzbudzali leśnicy Marek Bugała i Bogusław Szwichtenberg z Nadleśnictwa Krzystkowice. Grzybobranie trwa więc można przyprawić je nowogrodzką leśną przygodą i na przykład odwiedzić leśną Izbę Pamięci w Guzowie.

PS. Ciekawe jak na to spojrzą mrówki?

Skąd się wzięła edukacja w Lasach Państwowych, co to jest „LKP” czyli Leśny Kompleks Promocyjny i czy na terenie naszych lasów znajdują się „poligony doświadczalne”, chroniące piękno naturalnej przyrody? O wyjątkowym obszarze na terenie Nadleśnictwa Lubsko opowie Paweł Mrowiński, który na co dzień prowadzi Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, powstały właśnie w wyniku realizacji projektu potocznie zwanych „LKP-ów” w całej Polsce.

Dariusz Miernik i Dariusz Kiewlicz z RDLP w Zielonej Górze, podczas audycji postarają się wprowadzić sympatyków programu „Między Nami Zwierzętami” w tajniki rzemiosła leśnego i przedstawią słuchaczom “elaborat”. Jednym słowem “pigułka wiedzy leśnej” zawarta w jakże ważnych dla nas wszystkich “Planach Urządzenia Lasu”. W trakcie rozmowy powiedzą co to jest “PUL”- choć kilka minut na antenie nie wystarczy, aby przedstawić tajniki urządzania lasu, to warto zainteresować się o co w tym chodzi ... na pewno o okres dziesięciu lat życia lasu i nie tylko (…).

PS. Chcąc zgłebić swoją wiedzę na temat PUL i dowiedzieć się w jakim terminie i gdzie Dyrektor RDLP w Zielonej Górze zaplanował Komisje Założeń Planu czy też Naradę Techniczno-Gospodarczą, warto zajrzeć na stronę Biuletynu Informacji Publicznej (link). Obecnie, trwają przygotowania do posiedzeń, w  kilku zielonogórskich Nadleśnictwach: Żagań, Przytok, Nowa Sól, Zielona Góra i Lubsko, w których każdy z nas może uczestniczyć.
 

Tradycyjnie, ok. godz. 21:15, słuchacze będą mogli wykazać się swoją wiedzą i zainteresowaniami przyrodniczymi na antenie Radia Zachód, uczestnicząc w zabawie konkursowej.

Dostęp do tegorocznych audycji z leśnikami znajduje się na stronie Radia Zachód (link) oraz na naszej stronie internetowej (link).