Coraz częściej na terenie miast można spotkać dzikie zwierzęta. Związane jest to ze stopniowym przyzwyczajaniem się zwierząt do środowiska miejskiego oraz wkraczaniem zabudowy miejskiej w ekosystemy, będące siedliskiem dzikich zwierząt. Niestety zdarza się, że wolno żyjące zwierzęta giną lub zostają ranne w wyniku kolizji z samochodami. Co możemy zrobić i jak powinniśmy zachować się w takiej sytuacji?
Od niedawna na terenie Zielonej Góry funkcjonuje Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Ośrodek znajduje się przy Ogrodzie Botanicznym (ul. Botaniczna 50A). Celem „Ptasiego Azylu" jest pomoc zwierzętom dziko żyjącym. Ośrodek specjalizuje się głównie w ptakach, jednak na pomoc mogą liczyć również inne dzikie zwierzęta. W zielonogórskim Azylu znajdą pomoc medyczną oraz schronienie, a jeśli zajdzie potrzeba opiekę i odchowanie.
Misją i ważnym założeniem Azylu jest także podniesienie świadomości i edukacja ludzi, jak właściwie pomagać dzikim zwierzętom oraz jak ingerować, aby nie zaszkodzić naturze i samym poszkodowanym.
Na stronie internetowej Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Zielonej Górze znajdziemy informacje o tym, kiedy i jak interweniować, chcąc pomóc rannemu zwierzęciu w pierwszych godzinach od znalezienia.
Pamiętaj, że nie każde zwierzę potrzebuje pomocy
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości czy ptak wymaga pomocy, należy skonsultować się ze specjalistą, ale nie należy zakładać z góry, że powinniśmy interweniować, ponieważ możemy zrobić więcej szkód, niż myślimy.
Ptaki, które opuściły gniazdo i są podlotami, niechętnie pobierają pokarm i przeżywają ogromny stres w odchowie sztucznym. Tak naprawdę im młodszy ptak, tym łatwiej go wychować, ale o wiele trudniej przystosować do życia na wolności.
Dlatego pomyślmy dwa razy, nim zabierzemy młodego rodzicom! – informacja zamieszczona na azylzgora.pl.
Jeżeli masz pytania – zadzwoń!
Kontakt: 601 902 283