Ostrożnie z ogniem

Ostatnie cieplejsze dni to główna przyczyna wzrastającego zagrożenia pożarami w sosnowych, zielonogórskich lasach.

Prognozy pogody, na kolejne dni, przewidują nadal wysokie temperatury. Niebezpieczeństwo pożarów lasu będzie więc nadal wzrastać. RDLP w Zielonej Górze zarządza obszarem ponad 453,4 ha z czego aż 87% to bory sosnowe, szczególnie narażone na działanie ognia. Lekkie piaszczyste gleby i niski poziom opadów przyczyniają się do wysokiego zagrożenia pożarowego. Unia Europejska klasyfikuje region lubuski w najwyższej klasie ryzyka pożarowego, na równi z regionami Europy Południowej.

W 2015 roku odnotowano tutaj aż 676 zapaleń bezpośrednio zagrażających lasom, w których interweniowała służba leśna. Las palił się 332 razy. Spaliło się 50 hektarów lasu. Niestety aż 40% na skutek celowego podpalenia. Również w tym roku, leśnicy spodziewają się dużej liczby pożarów. Skutki suchych lat 2014 i 2015, szybko dały się zauważyć na zielonogórskich piaskach. Piaszczysta gleba pod wpływem wysokiej temperatury i słońca wysycha szybciej, a tym samym zwiększa się ryzyko pożarów lasów. Do 24 maja odnotowano tutaj 77 pożarów na powierzchni 17 hektarów.  Większość to podpalenia !

Fot. Skutki pożaru z 7 maja 2016 r. 

Zbliżające się wolne dni zachęcają do wędrówek po lesie. Dla leśników i strażaków będą to szczególnie pracowite dni. Całodzienne patrolowanie lasów z dostrzegalni leśnych nie wystarczy. Wprowadza się pewne ograniczenia dla przebywających w lasach.  Te zakazy są ustanawiane nie po to, aby utrudniać korzystanie z lasu, ale dla zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony tego, co najcenniejsze.                                                              

Jeśli zauważysz pożar w lesie to:

  • zawiadom o zaistniałej sytuacji straż pożarną (telefon 998 lub 112),
  • oceń sytuację, jeżeli jest to zarzewie pożaru i zauważysz tlącą się pokrywę ściółkową, trawę, pojedyncze gałęzie na niewielkiej powierzchni    (kilka m2), podejmij próbę jego ugaszenia, w tym celu wykorzystaj np.: gałęzie, koc, części ubioru, wodę (jeżeli jest dostępna), lub spróbuj przy pomocy łopaty odkryć wierzchnią warstwę ziemi by uniemożliwić rozprzestrzenianie się ognia,
  • jeżeli jest to pożar niemożliwy do ugaszenia przy pomocy dostępnych ci środków sprawdź czy jesteś w bezpiecznym miejscu, jeśli nie – uciekaj! W przypadku rozprzestrzeniania się pożaru ewakuuj się w kierunku prostopadłym do kierunku wiatru. Jeśli znajdziesz się w strefie zadymienia pochyl się nisko (przy ziemi jest mniej dymu) oraz osłoń usta i nos chustką lub częściami odzieży,
  • jeśli to możliwe udaj się na drogę dojazdową do lasu, oczekuj na jednostki straży pożarnej lub służbę leśną i wskaż im miejsce powstania pożaru.

Bezpieczeństwo lasów zależy od każdego z nas!