Asset Publisher Asset Publisher

Honorowa postawa leśniczego

Nadleśnictwo Krzystkowice wraz z Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze zorganizowało wystawę pt. "SKARB Z LASU".

Podczas wystawy można było obejrzeć znaleziony na terenie Nadleśnictwa Krzystkowice przez leśniczego Bogusława Szwichtenberga skarb srebrnych monet datowanych na 1516 r. - 1612 r.

Znaleziony podczas leśnego spaceru skarb leśniczy przekazał do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy koło Zielonej Góry, wzbogacając kolekcję numizmatyczną o 100%!  Był to dowód patriotycznej postawy i prezentacja odwagi leśnika umacniającego wizerunek człowieka uczciwego i honorowego.

Podczas wystawy i prezentacji odnalezionego skarbu, na ręce leśniczego Bogusława Szwichtenberga złożono serdeczne gratulacje w uznaniu za honorową postawę, którą zaprezentował w sytuacji odnalezienia i przekazania znaleziska o tak znaczącej wartości historycznej i materialnej. Dyrektor Muzeum poinformował, że taka postawa Pana leśniczego zaowocowała tym, że do instytucji zgłaszają się osoby, które posiadają i chcą przekazać zabytki archeologiczne. Burmistrz Gminy Nowogród Bobrzański podkreślił, że postawa Pana Bogusława Szwichtenberga umożliwi kolejnym pokoleniom młodych ludzi nie tylko poznanie historii regionu, ale również pozwoli im czerpać wartościowe i godne do naśladowania wzorce.

Dyrektor RDLP w Zielonej Górze doceniając i dziękując za takie postępowanie przyznał nagrodę, którą leśniczy planuje przekazać na adaptację pomieszczenia na zbiory prowadzonej przez niego Izby Pamięci Leśnej. Wszystkich ciekawych leśnej historii leśniczy zaprasza już dziś do zobaczenia jego leśnych zbiorów sprzed kilkudziesięciu lat!

Dziękujemy i życzymy wszelkiej pomyślności a na leśnych spacerach kolejnych znalezisk!

Historia znaleziska opisana była na naszej stronie 16 kwietnia

http://www.zielonagora.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/26Pk/content/lesniczy-znalazl-skarb-w-lesie-#.VguCZunotD-