Asset Publisher
Poznaj „Babinę”
Ścieżka geoturystyczna „Dawna kopalnia Babina" to prawdziwa perełka!
„ Babina" walczy o miano jednego z 7 nowych cudów Polski. Plebiscyt organizuje National Geographic Traveler. Zagłosuj na: http://7cudow.national-geographic.pl/
Jeśli jeszcze nie znasz tej niezwykłej trasy, chcemy zachęcić Cię do odwiedzin i oddania cennego głosu w konkursie. Nasza „Babina" to najlepsza propozycja na aktywnie spędzony dzień o każdej porze roku.
Ścieżka położona jest na terenie Nadleśnictwa Lipinki, pomiędzy Łęknicą i Nowymi Czaplami, w granicach Geoparku „Łuk Mużakowa" – wyróżnionego znakiem UNESCO. Swoją nazwę zawdzięcza przedwojennej kopalni, przez fragment której przebiega. Trasa uruchomiona została w 2014r.
Fot. Materiały Nadleśnictwa Lipinki
Kilka informacji praktycznych:
- Ścieżka, ukształtowana z utwardzonej drogi leśnej, ma ok. 5 km długości. Teren jest nieznacznie zróżnicowany wysokościowo.
- Czas zwiedzania to ok. 2-3 godziny.
- Na trasie znajdziemy miejsca wypoczynkowe z drewnianymi ławkami, stołami oraz wiatą.
- Atrakcją architektoniczną ścieżki jest drewniana wieża widokowa, z której możemy podziwiać okolicę z największym zbiornikiem pokopalnianym „Afryka". Wstęp jest bezpłatny.
- W pobliżu wejść na ścieżkę znajdują się parkingi. Po trasie nie można poruszać się samochodem.
- Można natomiast wybrać się tu na wycieczkę rowerową lub marsz nordic walking.
- Trasa nie zapętla się.
- Tablice informacyjne, rozmieszczone przy ścieżce, przybliżają w przystępny sposób trudną tematykę górniczą i geologiczną.
Przydatna podczas spaceru ścieżką będzie mapa oraz folder, uzupełniający informacje umieszczone na tablicach, które można pobrać w siedzibie Nadleśnictwa Lipinki (ul. Budowlanych 21, Żary)
Cóż takiego wyjątkowego w tej „Babinie"?
Na trasie zaobserwujemy liczne zbiorniki kwaśnych wód, w miejscach, w których wcześniej eksploatowano, podziemnie i odkrywkowo, węgiel brunatny oraz iły ceramiczne. Ten wyjątkowy krajobraz jest efektem degradacji naturalnego obszaru i późniejszych, wieloetapowych przemian pokopalnianych. Po zakończeniu procesów wydobywczych, w latach 70-tych, rozpoczęto, trwające do dziś, rekultywacje terenu. Obszar jest chroniony i stanowi miejsce cennych obserwacji badawczych. Spacerując, na własne oczy dostrzec można, jak przyroda ożywa. Widoki i fuzja barw akwenów, od błękitów, przez fiolety, po rudości, są niesamowite!
Dawna kopalnia „Babina" była największą i najdłużej czynną w polskiej części Łuku Mużakowa. Rozpoczęła działalność w 1921r., a zakończyła w 1968.
Urszula Kaczała