Skutki gwałtownej burzy w lasach RDLP

Powalone drzewa i zawieszone gałęzie – trwa wielkie sprzątanie poburzowego krajobrazu.

Natura jest nieujarzmiona. Dlatego powinniśmy mieć do niej wielki szacunek. Obfitym opadom deszczu podczas burzy, która przeszła przez tereny RDLP w Zielonej Górze w ostatni weekend towarzyszył porywisty wiatr i wyładowania elektryczne. W niektórych miejscach las został zniszczony.

Rozmiar szkód

Oszacowane szkody z terenu RDLP ocenia się na 11835 m3 wywróconych i połamanych drzew na powierzchni 16 ha.

Aktualnie trwa usuwanie zawieszonych i połamanych konarów lub nawet całych drzew. Leśnicy zwracają uwagę na niebezpieczeństwo dotkniętego nawałnicą terenu i ostrzegają, iż   tzw. "złomy" i zawieszone na innych drzewach „wywały" stanowią ogromne niebezpieczeństwo zarówno dla pracowników leśnych, jak i dla osób spacerujących po lesie.

Największe straty w drzewostanach odnotowano w Nadleśnictwie Nowa Sól (5200 m3 na 11 ha) dlatego aby chronić przyrodę i zapewnić bezpieczeństwo ludziom Nadleśnictwo wprowadziło okresowy zakaz wstępu do lasu.

Aktualny wykaz Nadleśnictw z całego kraju objętych zakazem wstępu do lasu znajdą Państwo tutaj:

http://www.lasy.gov.pl/informacje/zakazy-wstepu-do-lasow

Dla przyrody straty są dotkliwe

Uszkodzeniu uległy głównie drzewostany iglaste, przede wszystkim sośniny. Pamiętajmy jednak o tym, że nawet jeśli drzewo nie jest złamane, to mogą w nim występować mikrourazy. Ponadto uszkodzone korzenie oznaczają wiele otwartych ran i osłabienie drzew. Taka sytuacja stwarza dobre warunki dla patogenicznych grzybów i szkodników owadzich. Ponadto ścinka tych drzew jest bardzo niebezpieczna, ponieważ ich niestabilność i występujące naprężenia wewnętrzne utrudniają określenie w którym momencie i w jakim kierunku zaczną się one obalać.

Dlatego ostrzegamy, że przechodzenie pod zawieszonymi drzewami, próba ich obalania czy chodzenia po nich może prowadzić do groźnego wypadku!