Tegoroczne obchody Dnia Ochrony Środowiska świętować będziemy w gronie tych, dla których dbałość o środowisko naturalne jest działaniem długofalowym dającym poczucie odpowiedzialności i satysfakcję z podejmowanych wyzwań – nie mogło więc zabraknąć Lasów Państwowych!
Światowa Komisja ds. Środowiska i Rozwoju (najbardziej znana z wypracowania szerokiej koncepcji politycznej zrównoważonego rozwoju) w swoim raporcie z 1987 zakomunikowała, że prawdziwym wyzwaniem dla firmy XXI wieku jest:
"Rozwój, który zaspakaja potrzeby obecnego pokolenia, bez ograniczania możliwości przyszłych pokoleń do zaspakajania swoich własnych potrzeb".
Jak złapać bakcyla ekologii?
Nasza troska o środowisko naturalne zaczyna się w miejscu pracy. Dlatego zielonogórscy leśnicy 10 czerwca od godz. 10.00 przeniosą swoje zielone biura na teren parku Radia Zachód przy ul. Kukułczej 1 w Zielonej Górze. Tego dnia wszyscy chętni chcący współuczestniczyć w festynie będą mogli zapoznać się z zasadami prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej na terenach RDLP w Zielonej Górze.
Dlaczego warto nas odwiedzić?
Na stoiskach Lasów Państwowych dowiemy się między innymi jak dbać o ekologię, co to jest zielona polityka i jak wykorzystać zdobytą wiedzę w życiu codziennym. Leśnicy przygotują quizy z nagrodami, będzie można rywalizować w turniejach wiedzy, konkursach i zadaniach, w których trzeba będzie wykazać się wiedzą o ekologii. Dla uczestników, którzy będą chcieli sprawdzić swoje siły w zajęciach zręcznościowych nie zabraknie ćwiczeń praktycznych.
Ścieżka zmysłów, na którą wyłożony zostanie zróżnicowany materiał pochodzenia naturalnego - szyszki świerkowe, szyszki sosnowe, igliwie, kora oraz zrębki – chętnemu do podjęcia wyzwania przypomni o sile jego zmysłów, które pozwalają odczuć przyrodę także w bezpośrednim jej kontakcie. Tropy zwierząt to unikalna i zabawna forma edukacyjna. Wystarczy odcisnąć formę w piasku lub w terenie, aby przekonać się jakie tropy pozostawia jeleń czy sarna. Odgłosy zwierząt – czy wiesz, że odgłos kozła sarny przypomina szczekanie, czy słyszałeś kiedyś borsuka, albo znasz już basowy ryk byków rozlegający się echem na wiele kilometrów podczas rykowiska? Na stoisku Nadleśnictwa Bytnica wzbogacisz swoją wiedzę w zakresie prowadzonej gospodarki i kultury łowieckiej.
Co to jest Edukacja Leśna?
Edukacja leśna społeczeństwa jest jednym z zadań realizowanych przez Lasy Państwowe. Ma na celu przede wszystkim upowszechnienie wiedzy o środowisku leśnym oraz o wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarce leśnej. Zielonogórscy leśnicy włączają się w nurt działań proekologicznych prowadzonych w szkołach, zakładach pracy, organizacjach pozarządowych oraz w rodzinie. Naszym zadaniem jest postępować tak, by polepszać swoją jakości życia, jednocześnie szanując i dbając o zasoby oraz chroniąc gatunki, w celu zagwarantowania lepszego świata dla naszych dzieci i dzieci naszych dzieci.
Organizatorem imprezy jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze oraz Regionalna Rozgłośnia Polskiego Radia RADIO ZACHÓD przy współudziale leśników z Nadleśnictw: Zielona Góra, Przytok, Bytnica i RDLP w Zielonej Górze.