Asset Publisher
WIOSENNE ODNOWIENIA 2016
Wiosenna akcja odnowieniowa 2016 na terenie RDLP w Zielonej Górze dobiega końca
Sadzenie rozpoczyna się zwykle jak najwcześniej na wiosnę, od razu po rozmarznięciu ziemi. Sprzyjające warunki pogodowe, ciepły i bezśnieżny koniec lutego sprawiły, że w tym roku lubuscy leśnicy rozpoczęli sadzenie wyjątkowo szybko, bo już na początku marca.
Rocznie w zielonogórskich lasach na uprawy leśne o powierzchni ok. 3500 ha wysadza się ponad 30 mln sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów, w tym ok. 20 mln sadzonek sosny zwyczajnej.
Akcja odnowieniowa jest dla leśników szczególnym i jednym z najważniejszych okresów w ciągu roku. Odpowiednie zaplanowanie i staranne posadzenie upraw w dużej mierze determinuje późniejsze losy drzewostanu.
Skład gatunkowy uprawy musi być dostosowany do siedliska. Gatunki o dużych wymaganiach glebowych nie będą czuły się dobrze na ubogich siedliskach, gatunki światłożądne nie będą dobrze rosły pod okapem drzewostanu itd. Przed rozpoczęciem sadzenia leśnicy tworzą dokładne projekty upraw, planują w którym miejscu umieszczą jaki gatunek wykorzystując swoją wiedzę o żyzności gleby, stopniu wilgotności, nasłonecznieniu w miejscu planowanej uprawy, a także o wymaganiach i upodobaniach poszczególnych gatunków drzew.
Bardzo ważne jest także staranne posadzenie uprawy. Należy pamiętać przede wszystkim o zabezpieczeniu korzeni sadzonek przed wysuszeniem podczas sadzenia, o starannym rozprostowaniu i ułożeniu korzeni oraz ścisłym przykryciu ich glebą. Potem - tylko czekać na deszcz. Przy odrobinie szczęścia deszczowa pogoda, bezpośrednio po posadzeniu uprawy, zapewni sadzonkom sprzyjające warunki
do rozpoczęcia wzrostu.
Rocznie pielęgnujemy prawie 10 tys. ha upraw, usuwając z nich chwasty i inną konkurującą z sadzonkami roślinność. Co roku zakończenie odnowień i zalesień jest dla leśników szczególnie satysfakcjonującym i ważnym momentem, ale to dopiero początek naszej pracy.
Od początku istnienia uprawy młode drzewka poddawane są odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Następnie wykonuje się specjalistyczne cięcia pielęgnacyjne. Praca leśnika nad ochroną i zapewnieniem optymalnych warunków wzrostu trwa przez cały czas życia drzewostanu.
Autor: Anna Grabska