Zgodnie z decyzją dyrektora generalnego LP, liczenie dzików odbywało się w tym samym czasie we wszystkich nadleśnictwach RDLP w Zielonej Górze na co najmniej 10% powierzchni leśnej jednego nadleśnictwa oraz na wybranych fragmentach upraw kukurydzy i innych siedlisk, w których dziki chętnie przebywają jesienią.
Na terenie RDLP w Zielonej Górze liczeniem objęto ponad 48900 hektarów takich powierzchni. W akcji każdego dnia uczestniczyło przeciętnie 1200 osób. W liczenie poza pracownikami nadleśnictw zaangażowani byli również przedstawiciele kół łowieckich oraz Zakładów Usług Leśnych, pracownicy i przedstawiciele, Lubuskiej Izby Rolniczej, ODR w Kalsku Ochotniczych Straży Pożarnych, Urzędów Gmin i Starostw Powiatowych, oraz uczniowie Techników Leśnych w Starościnie i Rogozińcu. Analiza wyników wykazała, że na terenie objętym inwentaryzacją bytuje ok. 7 340 osobników dzików, co daje zagęszczenie ok. 0,9 szt./km². Przeprowadzone liczenia pozwoliły również pośrednio stwierdzić, że lubuska populacja dzików jest zdrowa. Nie natrafiono na martwe sztuki, u których potwierdzona byłaby obecność wirusa ASF.
Przypominamy, że wirus ASF nie jest niebezpieczny dla ludzi i ginie podczas obróbki termicznej mięsa. Źródłem i nosicielami wirusa jako zwierzęta wolnożyjące są m.in. dziki a jego pojawienie się w gospodarstwie może powodować zarażenie świń hodowlanych. W padłym zwierzęciu wirus choroby może utrzymywać się nawet przez rok. Zbyt duże zagęszczenie dzików jak i nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji przez człowieka zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się choroby. Przeprowadzona akcja pozwoli na bieżące zweryfikowanie danych dotyczących liczebności i zagęszczeń populacji dzika w kraju i zwiększenia skuteczności działań podejmowanych w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa ASF.