Zmarł nestor polskiego leśnictwa Bolesław Kostkiewicz

23 marca we wczesnych godzinach wieczornych zmarł w swym domu w Zielonej Górze najstarszy polski leśnik Bolesław Kostkiewicz. Za kilka miesięcy skończyłby 103 lata.

23 marca we wczesnych godzinach wieczornych zmarł w swym domu w Zielonej Górze najstarszy polski leśnik Bolesław Kostkiewicz. Za kilka miesięcy skończyłby 103 lata. W ostatnich latach życia bardzo aktywnie uczestniczył w pracach leśnych organizacji kombatanckich. Swą nieprzeciętną osobowością uświetniał wszelkie leśne uroczystości. Wszyscy którzy mieli przyjemność i zaszczyt spotkać na swej życiowej drodze Pana Bolesława, podkreślali jego olbrzymi optymizm i życzliwość dla ludzi. Mimo sędziwego wieku zachował do ostatnich lat, olbrzymią jasność umysłu i niespożytą energię. W życiu cenił zasady, którymi kierował się on sam i całe jego pokolenie – patriotyzm, honor, uczciwość, szacunek do pracy.
Pogrzeb odbędzie się w sobotę 26 marca 2011 na starym cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze. Wystawienie zwłok o godzinie 10.50, uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o 11.20

Życiorys
Inż. Bolesław Kostkiewicz – ur. 25 lipca 1908 r. w Jaśle. Absolwent Wydziału Rolniczo-Lasowego Politechniki Lwowskiej – 1935 r.

Lata przedwojenne (drugi z lewej w dolnym szeregu Bolesław Kostkiewicz)


Po odbyciu zasadniczej służby skierowany do 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich we Lwowie. W sierpniu 1939 r. zmobilizowany do czynnej służby, jako oficer brał udział w kampanii wrześniowej. Za obronę Warszawy odznaczony przez swego dowódcę Krzyżem Walecznych. Od października 1939 do stycznia 1945 r. jako jeniec wojenny przebywał w oflagu II C w Woldenbergu (obecny Dobiegniew).
Po uwolnieniu, od lipca 1945 r. administrator lasów i nadleśniczy w Nadleśnictwie Złoty Potok (obecnie w zasięgu Nadleśnictwa Świebodzin). Pionier administracji leśnej na ziemiach zachodnich. Od roku 1974 przebywa na zasłużonej emeryturze.
Pułkownik w stanie spoczynku. Wielokrotnie wyróżniany i odznaczany – m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939 r.", Medalem Rodła i medalem „Pro Memoria".
Aktywny myśliwy odznaczony Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej, złotym medalem „Za zasługi dla łowiectwa zielonogórskiego", Medalem Św. Huberta oraz najwyższym odznaczeniem łowieckim – „Złom".

Aktywny myśliwy (1966 r.)


25 lipca 2009 r z rąk Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych otrzymał najwyższe wyróżnienie zawodowe - Złoty Kordelas Leśnika Polskiego.
25 lipca 2009 został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiego leśnictwa.

Bolesław Kostkiewicz kończy 99 rok życia (lipiec 2007)

Bolesław Kostkiewicz otrzymuje odznake honorową Związku Żołnierzy Armii Krajowej (2008 r.)

Konferencja prasowa po uroczystości 100 lecia urodzin (lipiec 2008 r.)

 

Bolesław Kostkiewicz.pdf

 Fragment ksiązki.pdf

Laudacja z okazji 100 lecia urodzin B.Kostkiewicza z 2008 roku