Nadzór nad lasami niepaństwowymi
05.02.2014 |
Lasy prywatne stanowią około 18,8 proc. lasów w Polsce. Największy udział lasów prywatnych - ponad 44% -jest w województwie mazowieckim. Najmniejszy w lubuskim -1,7%.
W RDLP w Zielonej Górze lasy niepaństwowe stanowią ok. 2,4 proc. lasów. Niektóre starostwa powierzyły prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.
Dużym problemem prowadzenia działań gospodarczych i ochronnych na terenie lasów prywatnych jest nadmierne rozdrobnienie działek leśnych oraz brak zorganizowania ich właścicieli.
Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:
• doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną;
• udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;
• wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;
• mogą organizować wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu;
• sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.
Dużym problemem prowadzenia działań gospodarczych i ochronnych na terenie lasów prywatnych jest nadmierne rozdrobnienie działek leśnych oraz brak zorganizowania ich właścicieli. Utrudnia to zwłaszcza czynności z ochrony lasu a zwłaszcza ochrony lasu przed pożarami czy kradzieżą drewna.
Właściciel lasu prywatnego może zgodnie z prawem zakazać wstępu na jego teren
Właściciele lasów zainteresowani doradztwem w zakresie gospodarki leśnej mogą się kontaktować od poniedziałku do piątku w godz. 7–15, z pracownikami czterech nadleśnictw RDLP w Zielonej Górze, które sprawują nadzór nad gospodarką w lasach niepaństwowych w granicach zasięgu tych nadleśnictw:
-
Nadleśnictwo Babimost; tel. + 48 68 351 22 55 w każdy poniedziałek i środę,
-
Nadleśnictwo Wolsztyn; tel. + 48 68 384 21 46 w każdy czwartek,
-
Nadleśnictwo Torzym; tel. + 48 68 341 36 54,
-
Nadleśnictwo Bytnica; tel. + 48 68 391 57 54;
W pozostałych nadleśnictwach nadzór sprawują odpowiedni terytorialnie starostowie.
Sadzimy las – poradnik dla prywatnych właścicieli lasów
Wniosek o cechowanie