Asset Publisher Asset Publisher

Czy edukacja leśna jest tylko dla dzieci?

Kto jeszcze może skorzystać z oferty dydaktycznej LP?

Edukacja przyrodniczo-leśna kojarzy się głównie z lekcjami w terenie, na ścieżce, lub z zajęciami w ośrodku, szkole, wiacie i innych placówkach i miejscach tego typu. Prowadzącym jest najczęściej ubrany na zielono leśnik, nazywany edukatorem, pracownik Lasów Państwowych. Gdyby zapytać przypadkowe osoby, kto jest odbiorcą w tej komunikacji, śmiało można założyć, że większość odpowie: dzieci. Przedszkolaki i uczniowie szkół.

Rzeczywiście tak jest. Ale jest również inna, choć nieco mniej liczna grupa wiekowa, która jest w naszej edukacji niezwykle wdzięcznym słuchaczem, chętnie angażującym się w rozmowę i dociekliwym. To seniorzy.

Współczesny senior chce jak najdłużej pozostać aktywny oraz skorzystać z oferty, np. turystycznej, czy właśnie edukacyjnej, skierowanej do niego, o czym świadczy popularność placówek dydaktycznych, jak uniwersytety trzeciego wieku. Te potrzeby realizują również Lasy Państwowe, w tym m. in. Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, działający na terenie RDLP w Zielonej Górze, który jest przez osoby starsze chętnie odwiedzany.

Kilka dni temu państwo Mrowińscy, edukatorzy z ośrodka, gościli grupę emerytowanych pracowników z zielonogórskiej dyrekcji. Odwiedzający przeszli ścieżkę „Na wąwozach”, podziwiali arboretum z licznymi gatunkami sosen oraz okazami innych drzew i krzewów z różnych stron świata. Turystyczną wisienką na torcie było wejście na wieżę widokową tuż obok ośrodka edukacyjnego, a jest to nie lada wyczyn, ponieważ aż 176 stopni należy pokonać, by wspiąć się na taras widokowy.


Seniorzy w Jeziorach Wysokich (fot. Sylwia Zimna, RDLP w Zielonej Górze)

Edukacja w życiu starszych osób jest bodźcem do ćwiczenia umysłu, daje możliwość poznania nowych zagadnień, umożliwia dalsze doskonalenie. Jest to niezwykle istotne dla pozytywnych odczuć związanych z przynależnością społeczną, a co najważniejsze, jest powodem do zadowolenia seniorów!


Eksponaty OEPL w Jeziorach Wysokich są atrakcją nie tylko dla najmłodszych
(fot. Sylwia Zimna, RDLP w Zielonej Górze)

Oferta edukacyjna Nadleśnictwa Lubsko przystosowana jest dla każdej grupy wiekowej. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej Nadleśnictwa Lubsko lub na profilu Facebook Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich.

Serdecznie zapraszamy.

Average (0 Votes)