Asset Publisher Asset Publisher

Jubileusz 95- lecia Lasów Państwowych w Zielonej Górze

W poniedziałek, 20 maja br., w Zielonej Górze dla uczczenia jubileuszu 95-lecia istnienia Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe leśnicy zielonogórscy przygotowali ciekawe wydarzenie.

Drzewo symbolem pamięci

W samo południe, Ks. Biskup Adam Dyczkowski, w asyście duszpasterzy leśników ks. Kanonika Mirosława Donabidowicza i Ks. Przemysława Kasprzaka, odprawił uroczystą mszę świętą, która odbyła się w kościele pod wezwaniem św. Urbana I w Zielonej Górze - patrona "Winnego Grodu".


Uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. Biskupa Adama Dyczkowskiego z udziałem pocztów sztandarowych
RDLP w Zielonej Górze, Nadleśnictwa Krzystkowice i Nadleśnictwa Świebodzin (fot. Ł.Wojciechowskim, E. Fabiańczyk)

Po nabożeństwie goście udali się do sąsiadującego ze świątynią Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów (link), na terenie którego zostało posadzone symboliczne drzewko- dąb, potomek dębu "Chrobry"- najstarszego w Polsce drzewa z tego gatunku.

Z okazji regionalnych obchodów 95-lecia Lasów Państwowych drzewo wspólnie posadzili: prof. dr hab. Jacek Kurzępa i  Jerzy Materna – posłowie na Sejm RP oraz  dr inż. Andrzej Konieczny - Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Głównym bohaterem aktu sadzenia był pan Jan Kostaniak – mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów, emerytowany leśnik - równolatek instytucji Lasy Państwowe. Nieocenioną pomocą wykazali się także młodzi druhowie z Zielonogórskiego Obwodu ZHR: Franciszek Masklak i Stanisław Serżysko. Nowo posadzone na terenie skweru drzewko, poświęcił Ks. Biskup Adam Dyczkowski.


To była wyjątkowa chwila – móc poznać i jednocześnie posadzić drzewo wspólnie z 95-letnim leśnikiem, który z werwą zadeklarował pieczę nad potomkiem „Chrobrego”. Co niektórzy zielonogórscy leśnicy, mieli okazję przywołać pierwsze lata swojej pracy dzięki wspomnieniom, z okresu kiedy pana Jan pracował jako leśniczy ds. łowieckich.

Akcji sadzenia towarzyszł dron.

Uroczystość w Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze

Swoją obecnością, zielonogórskich leśników oraz przedstawicieli miasta oraz instytucji i stowarzyszeń współpracujących z leśnikami zaszczyciła Małgorzata Golińska- Wiceminister, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, posłanka na Sejm RP, która swoim interesującym przemówieniem rozpoczęła dalszy przebieg uroczystości, odbywającej się w zielonogórskim Centrum Przyrodniczym.

W dalszej kolejności wystąpili poseł Jerzy Materna, dr inż. Andrzej Konieczny – Dyrektor Generalny Lasów Państwowych i poseł na sejm Rzeczpospolitej prof. dr hab. Jacek Kurzępa.

Pan wicewojewoda Wojciech Perczak, w swoim wystąpieniu, podkreślił rolę leśników w najbardziej zalesionym regionie kraju jakim jest województwo lubuskie.

Szczypta historii powstania Lasów Państwowych

W trakcie spotkania, Wojciech Grochala- Dyrektor RDLP w Zielonej Górze przedstawił historię powstania Lasów Państwowych.

W 1924 r. powstało przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe, któremu ówczesny prezydent Polski, Stanisław Wojciechowski, powierzył gospodarowanie polskimi lasami. Prawny i gospodarczy model polskiego leśnictwa ukształtował się w ciągu kilku następnych lat. Obecnie leśnicy łączą tradycję i nowoczesność. Prowadzą wielofunkcyjną, zrównoważoną gospodarkę leśną. Racjonalnie użytkują lasy, pielęgnują je i ochraniają. Uroczystość, która odbyła się  20 maja 2019 roku w Zielonej Górze była okazją do podziękowania leśnikom za ich pracę i zaangażowanie, co zostało wielokrotnie zostało podkreślone przez uczestniczących w wydarzeniu gości - za co serdecznie dziękujemy!

Gala odznaczeń

Jubileusz 95-lecia Lasów Państwowych stanowił również była okazję do uhonorowania pracowników nadleśnictw i RDLP.

Tytuł honorowy "Zasłużony dla leśnictwa zielonogórskiego" pierwszego stopnia nadawany przez Dyrektora RDLP w Zielonej Górze otrzymali: Krystyna Basiura, Ireneusz Borkowski, Artur Czuczwara, Zbigniew Dzierżawski, Krzysztof Grabowski, Ewa Terlecka- Misiaszek, Marcin Urbaniak, Paweł Wcisło, Jacek Żygalski.

Tytuł honorowy "Zasłużony dla leśnictwa zielonogórskiego" trzeciego stopnia nadawany przez Dyrektora RDLP w Zielonej Górze przyznany został dla: Henryka Grali, Stanisława Kożucha, Sylwii Kubatzkiej, Jerzego Piekarskiego, Edwarda Skowrońskiego, Anny Syrewicz i Ryszarda Wasyłyka.

Kordelas Leśnika Polskiego, ustanowiony przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych jest szczególnym wyróżnieniem nadawanym w formie białej broni honorowej i paradnej Leśnika Polskiego, wzorowanej na kordelasie z 1930 roku. Wręczenia Kordelasów dokonał Dyrektor Generalny Lasów Państwowych pan Andrzej Konieczny w asyście Dyrektora Wojciecha Grochali.

Kordelas Leśnika Polskiego - nadany decyzją Dyrektora Regionalnej Dyrekcji LP w Zielonej Górze, wręczony został dla nowo powołanych nadleśniczych - Ryszardowi Jasiński i Zdzisławowi Woźnemu, a także zasłużonym pracownikom: Jolancie Milewskiej, Eugeniuszowi Kiełczawie i Zbigniewowi Dymkowi.

Z inicjatywy Janusza Kubickiego- Prezydenta Miasta Zielona Góra także zostali odznaczeni leśnicy. Medale za zasługi dla Miasta Zielona Góra otrzymali: Magdalena Lisiecka – Ozimińska, Dariusz Miernik, Paweł Wcisło, Arkadiusz Kapała, Leszek Banach i Wojciech Grochala.

W trakcie mszy świętej oraz gali odznaczeń nie zabrakło brzmienia rogów myśliwskich. Za oprawę muzyczną uroczystości kościelnej oraz gali w Centrum przyrodniczym dziękujemy zielonogórskim leśnikom i myśliwym.

Las w prozie i poezji

Las inspiruje i uczy … i to też udowodnili laureaci konkursu recytatorskiego pn. „Las w prozie i poezji”, który już ma za sobą ponad piętnaście edycji. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. S. Batorego w Brodach, biorący udział w corocznie organizowanym przez Nadleśnictwo Lubsko konkursie recytowali piękne polskie wiersze. W tym miejscu przekazujemy słowa uznania dla Pani Dyrektor, grona pedagogicznego oraz rodziców. Z ogromną przyjemnością i nutą wzruszenia wszyscy wysłuchali wystąpień: Dominiki recytującej wiersz Jana Brzechwy „Szpak i sowa”, Nikandry prezentującej wiersz Elżbiety Jones pt. „Przygoda Wojtusia w lesie”, Karoliny, która recytowała wiersz Zofii Szancerowej pt. „Jaś i Małgosia” oraz Oliwi recytującej wiersz  pt. „Sama w lesie” Katarzyny Kasperczyk.

 

 

 

 

Zdjęcia:
Łukasz Wojciechowski- Nadleśnictwo Bytnica
Ewelina Fabiańczyk- RDLP w Zielonej Górze

 

Average (0 Votes)