Asset Publisher Asset Publisher

Odkryj Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich

To miejsce dla poszukiwaczy leśnych przygód i wiedzy! Można to poczuć piękno zielonogórskich lasów i odkrywać fascynujący świat przyrody. W OEPL w Jeziorach Wysokich znajduje się świetna infrastruktura edukacyjna – idealny teren do organizacji wycieczek szkolnych i indywidualnych wypraw.

Podczas wizyty w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich (OPEL), zarówno indywidualnie, jak i w większych grupach, na odwiedzających czeka bogata oferta aktywności przygotowana przez Lasy Państwowe. Można tu zaplanować ciekawe zajęcia edukacyjne w drewnianej leśniczówce, z 1926 roku, spacer na ścieżce dydaktycznej „Na Wąwozach”, czy też odkryć sekrety ogrodu dendrologicznego. Nieodzownym elementem wyprawy jest także podziwianie malowniczej okolicy z wieży przeciwpożarowo-widokowej, która stanowi turystyczną perłę okolicy. Dla zorganizowanych grup, po wcześniejszym uzgodnieniu, leśnicy proponują także spacer z przewodnikiem po ścieżce "Od Sasa do lasa" oraz możliwość korzystania z sali konferencyjnej lub wiaty z paleniskiem do organizacji prelekcji i warsztatów.

„Więcej niż wiedza” - zapraszamy do obejrzenia filmu, prezenujacego OEPL w Jeziorach Wysokich


Unikalna ekspozycja przyrodnicza

W drewnianej leśniczówce z 1926 roku, którą można zwiedzać w towarzystwie edukatorów leśnych, znajduje się pięć sal wystawowych. Każde pomieszczenie poświęcone jest innej tematyce przyrodniczo-leśnej. Można w nich zgłębić tajniki hodowli lasu, ochrony przyrody, kulturotwórczej roli lasu, czy geologii oraz użytkowania lasu. Ale to nie wszystko! Wyjątkową atrakcją są szyszki sosen z różnych stron świata. To kolekcja p. Pawła Mrowińskiego, kierującego ośrodkiem, który chętnie prezentuje te zasoby, zarażając swoją pasją wobec przyrody.

Szlakiem potomków legendarnych dębów

Obok głównego budynku OEPL rozciąga się „Aleja potomków słynnych dębów Polski i Europy”. To miejsce, w którym można dotknąć historię i piękno natury jednocześnie. Rosną tu potomkowie najbardziej znanych dębów Polski, takich jak "Chrobry", "Napoleon", "Bartek" czy też potomek dębu „Major Oak”, nazywany dębem Robin Hooda. Opowieść o każdym z tych drzew może stanowić ciekaw podróż w czasie, a także doskonały przykład ochrony zasobów przyrodniczych przez leśników.

Ogród dendrologiczny - raj dla miłośników natury
W pobliżu zabytkowej leśniczówki znajduje się ogród dendrologiczny, o powierzchni ok. 2 hektarów. Przemierzając teren można dostrzec ciekawe gatunki drzew i krzewów, w tym także największą w Polsce kolekcję różnych gatunków sosen. Rośnie ich tu ponad czterdzieści i z pewnością tworzą niepowtarzalny krajobraz.

Sala konferencyjna

Na terenie OEPL leśniccy organizują różne warsztaty, spotkania przyrodnicze i inne ciekawe przedsięwzięcia. Dlatego tez wchodząc w skład obiektu sala konferencyjna jest idealnym miejscem na spotkania dla większych grup.  Wyposażenie multimedialne oraz leśna filmoteka zapewnią dogodne warunki do inicjowania różnych przedsięwzięć edukacyjnych.

Odkryj sekrety ścieżki dydaktycznej "Na Wąwozach"

W obszarze Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej rozciąga się ścieżka dydaktyczna "Na Wąwozach", o długości około 800 metrów. To miejsce zachęca do odkrywania natury i historii na każdym kroku. Trasa ścieżki prowadzi przez bujny, mieszany las, który urzeka swoim pięknem o każdej porze roku. To niezwykłe miejsce, objęte ochroną jako obszar Natura 2000 "Jeziora Brodzkie" oraz Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy "Wąwozy", kryje w sobie bogactwo przyrodnicze, którego nie sposób nie docenić. Przez wcięcia i wzniesienia terenu, dochodzące do 30 m nad poziom jeziora Brodzkiego, ścieżka ukazuje niezwykłą rzeźbę terenu, ukształtowaną podczas zlodowacenia bałtyckiego. Ta leśna trasa, tworzy pętlę rozpoczynającą się tuż za bramą wiodącą na teren głównego budynku OEPL, i kończy swój bieg przy wieży przeciwpożarowo-widokowej.

Leśny notatnik przyda się każdemu

Na początku 2024 r. obiekt został zmodernizowany przez Nadleśnictwo Lubsko i zostały zamontowane nowe tablice edukacyjne. Ponadto, bardzo przydatnym atrybutem podczas spaceru „Na Wąwozach”, nie tylko przez grupy szkolne, ale także rodziny karta pracy „Leśny Notatnik”.  Opracowana została przygotowany przez p. Ilonę Mrowińską – liderkę edukacji leśnej i nauczycielkę biologii. I choć dedykowana jest uczniom, klas 4-6 szkoły podstawowej, to z pewnością każdemu się przyda podczas odkrywania natury na tym obiekcie. Nornik jest ogólnodostępny i można go pobrać i samodzielnie wydrukować (link).

Podziwiaj krajobraz z wieży przeciwpożarowo-widokowej
By podziwiać okolicę OEPL warto pokonać 176 schodów – ten wysiłek jest wart tego, gdyż z tarasu widokowego murowanej wieży w Jeziorach Wysokich rozpościera się „dach” lasu, niebieskie oczka stawów hodowlanych, malowniczo położone miejscowości zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej oraz jezioro Brodzkie. To nie tylko punkt obserwacyjny, ale także element systemu ochrony przeciwpożarowej Nadleśnictwa Lubsko, stanowiący unikalny symbol regionu. Wieża, o imponującej wysokości 41 metrów, jest zbudowana na wzór latarni morskiej, co nadaje jej charakterystyczny wygląd. Jest to pierwsza w Polsce murowana wieża o takich funkcjach, zbudowana przez zielonogórskich leśników po drugiej wojnie światowej.

Parkuj bezpiecznie!

Przy wieży znajduje się duży parking dla odwiedzających. Obok wieży stoi kamień z pamiątkową tablicą, a w 2006 roku został posadzony Dąb Jana Pawła II, dodając jeszcze większego uroku temu miejscu.

Godziny otwarcia i kontakt:

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich jest otwarty w godzinach:

wtorek: 9:00 - 17:00
środa - piątek: 8:00 - 17:00
sobota: 9:00 - 17:00

Wieża przeciwpożarowo-widokowo (taras widokowy) jest udostępniany w dniach i godzinach pracy ośrodka (z wyłączeniem lipca - wówczas trwa przerwa urlopowa), a także dodatkowo w niedziele – od 1 kwietnia do 31 października (godziny otwarcia w niedziele aktualizowane są na stronie Nadleśnictw Lubko).

Skontaktuj się z nami!

Jeziory Wysokie 22, 68-343 Brody, woj. lubuskie
tel.: + 48 607 133 384
pawel.mrowinski@zielonagora.lasy.gov.pl 
ilona.mrowinska@zielonagora.lasy.gov.pl 

Przebywając na terenie OEPL w Jeziorach Wysokich, pamiętaj o stosowaniu się do regulaminów i wytycznych obowiązujących na terenie obiektów (link).

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich funkcjonuje w strukturze Nadleśnictwa Lubsko – LKP Bory Lubuskie (link). Jet to doskonałe miejsce na szkolną wycieczkę dydaktyczną oraz atrakcyjny teren dla turystów i miłośników  przyrody. Odkryj więc więcej informacji na temat tego wyjątkowego miejsca w lubuskiem, na profilu Facebook (link) oraz stronie Nadleśnictwa Lubsko (link). Obejrzyj również film i poznaj okolicę.

„Zielony Klimat” - film prezentujący ciekawe obiekty przyrodnicze i edukacyjne znajdujące się na terenie RDLP w Zielonej Górze

Average (0 Votes)