„Międzynarodowy dzień lasów” w Centrum Przyrodniczym

RDLP w Zielonej Górze w dniu 22 marca zaprasza do odwiedzenia stoiska Lasów Państwowych w Centrum Nauki Keplera - Centrum Przyrodnicze na „Międzynarodowym Dniu Lasów"

Każdego roku podczas „Międzynarodowego Dnia Lasów", ustanowionego w roku 2012 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, uświadamiamy społeczeństwu, w jaki sposób lasy i drzewa podtrzymują równowagę ekologiczną oraz chronią ludzi. W tym roku chcemy podkreślić ważną rolę lasów w zaopatrywaniu naszej planety w świeżą wodę potrzebną do życia.

Czy wiesz, że…

  • Tereny leśne zlewisk, zwłaszcza mokradła, dostarczają 75% świeżej wody dostępnej na Ziemi.
  • Mniej więcej jedna trzecia największych miast świata czerpie znaczną część wody pitnej prosto z leśnych obszarów objętych ochroną.
  • Lasy pełnią funkcję naturalnego filtra wody.
  • Zmiany klimatu wpływają na dostępność zasobów wody.

Co roku leśnicy w Polsce sadzą 500 mln nowych drzew. W RDLP w Zielonej Górze średnio, co roku, na uprawy leśne o powierzchni 3500 ha wysadzamy ponad 30 mln sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów, w tym ok. 20 mln sadzonek sosny zwyczajnej. Młode drzewa pochłaniają znacznie więcej CO2 niż stare. Najstarsze, ulegające rozpadowi, wydzielają dwutlenek węgla do atmosfery. Lasy zatrzymują też wodę, przeciwdziałając powodziom (tylko dzięki realizowanemu przez Lasy Państwowe programowi tzw. małej retencji lasy na terenach nizinnych magazynują około 120 mln m sześc. wody).

Przyjdź do Centrum Przyrodniczego 22 marca i odwiedź nasze stoisko. Dowiedz się więcej o specyfice lasów w regionie, weź udział w konkursie o tematyce leśno-przyrodniczej i spędź miło czas!

Źródło: FAO, Lasy Państwowe